strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK


,,Jest taki dzień w kalendarzu, gdy świat dookoła magiczny się staje.
Wszystkie dzieci o nim pamiętają - to listopadowy Dzień Postaci z Bajek”.

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkolnej bibliotece również odbył się ,,Dzień Postaci z Bajek". Do biblioteki zostały zaproszone klasy II wraz ze swoimi wychowawczyniami oraz pani dyrektor Małgorzata Rusinowska i wicedyrektor Zofia Kucharska.

Organizator pani Aneta Szewczyk wprowadzając uczniów w świat baśni i bajek zapoznała wszystkich z największymi twórcami bajek. Wytłumaczyła co to jest bajka, do czego potrzebna nam bajka, kto tworzy bajki, gdzie można spotkać bajki.

Bajki są doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci,  kształtują w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Następnie pani Aneta przeczytała wiersz  „O bajkach” F. Ratajczaka.

W bajkach jest wszystko możliwe,
a jakże.
I w życiu − także.
Nawet meble mogą mówić jak żywe.
W łabędzie będą bracia zaklęci,
w kwiecie róży znajdziesz świat tak duży,
że na podróż kilka dni poświęcisz.
W starym kufrze do Turcji trafisz,
na dywanie powędrujesz tanio
aż na same krańce geografii.
A gdy znudzisz się długą drogą,
wyjmiesz jakieś cudowne krzesiwo
i powrócisz co żywo
tam, gdzie bajki już dotrzeć nie mogą.
Opowiedziała o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa. Uczniowie zapytali panie dyrektor jakie oglądały bajki będąc dziećmi. Z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści o bajkach. Po opowieściach nadszedł czas na zabawy i zgadywanki. Pierwszą konkurencją była zabawa na czas uczniowie pomagali Kopciuszkowi oddzielić groch od fasoli. Z każdej klasy cztery osoby na dany sygnał zaczynały konkurencję. Zwycięska drużyna otrzymywała dla swojej klasy punkty. Kolejna konkurencja polegała na ułożeniu w jak najkrótszym czasie puzzli z papieru i odgadnięciu bajki znajdującej się na puzzlach. Zwycięska drużyna oczywiście otrzymała punkty dla swojej klasy. Po zadaniach zręcznościowych przyszedł czas na znajomość tytułów lub postaci z bajek na podstawie wysłuchanych zagadek: Każda drużyna losowała zagadkę i podawała odpowiedź, oczywiście zdobywając punkty dla swojej klasy za prawidłową odpowiedź.

Po zagadkach na uczniów czekał jeszcze do rozwiązania krótki test w rozwiązaniu którego drużyna mogła korzystać z pomocy swojej klasy. Test również nie sprawił uczniom szczególnej trudności. Były również zagadki i test do rozwiązania dla wszystkich pań.
Chodź stopień trudności był duży zarówno uczniowie jak i panie doskonale sobie poradzili. Było przy tym mnóstwo radości i zabawy. Ponieważ uczniowie nie dali się zaskoczyć żadnym pytaniem można ich było ze spokojnym sumieniem nazwać ,, Super znawcami bajek”.  dlatego też na zakończenie spotkania pani dyrektor Małgorzata Rusinowska nagrodziła obydwie klasy dyplomem i pamiątkową książeczką z bajeczką. Uczniowie otrzymali również  na pamiątkę naklejki od pani Anety. Po pamiątkowym zdjęciu wszyscy zadowoleni wrócili do swoich klas.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (14) - Zobacz galerię