strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO ÓSMOKLASISTÓW

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO ÓSMOKLASISTÓW


,,Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek, szybko minęło te parę lat.  Każdy z nas pewnie łezkę uroni, zanim odejdzie w daleki świat” – słowa piosenki, które wybrzmiały z ust ósmoklasistów, stały się przepowiednią dalszych kilkudziesięciu minut…

W ostatni poniedziałek roku szkolnego 2018/2019, 17 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej im. dr. Mariana Papuzińskiego odbyła się przepiękna uroczystość  klas ósmych z okazji ukończenia nauki na II etapie edukacyjnym. Szczególne obchody tego dnia rozpoczęła Msza Św. w Kościele Parafialnym pw. Krzyża Świętego w Ciepielowie odprawiana przez ks. Kanonika Stanisława Sławińskiego oraz ks. Lecha Macha – proboszcza parafii w Wielgiem. Modlitwą wdzięczności objęto uczniów, rodziców, dyrekcję, nauczycieli, katechetów, pracowników szkoły oraz wszystkich obecnych na Eucharystii. Zgromadzeni w świątyni uczniowie podziękowali za dary i łaski otrzymane w sakramentach świętych, za możliwość uczęszczania do szkoły, za zdobytą wiedzę i umiejętności. Dziękowano za dobre rady i wskazówki, trud nauki, codzienną troskę, wsparcie w chwilach słabości i drogę prowadzącą do Chrystusa. W modlitwie proszono, aby Bóg błogosławił czas wakacyjnego odpoczynku, umocnił w dobrych postanowieniach i zachował od złego. Po mszy ósmoklasiści wręczyli kwiaty obu księżom i wszyscy przeszli do budynku szkoły na część artystyczną.

Uroczystego otwarcia obchodów dokonała pani Małgorzata Rusinowska - Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciepielowie:

,,Szanowni Państwo, serdecznie witam wszystkich w mojej szkole, w Publicznej Szkole Podstawowej im. dr. M. Papuzińskiego w Ciepielowie na uroczystości pożegnania absolwentów, naszych ósmoklasistów. Witam gospodarza naszej gminy pana Wójta Artura Szewczyka, dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie delegatura w Radomiu p. Wojciecha Nalberskiego, księdza kanonika Stanisława Sławińskiego, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Witolda Chojaka, przewodniczącą Rady Rodziców przy PSP w Ciepielowie p. Kingę Smagę, nauczycieli i pracowników obsługi ZS-P w Ciepielowie, rodziców naszych ósmoklasistów i Was Drodzy ósmoklasiści, którzy niebawem staniecie się absolwentami Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie”.

Szczególne słowa pani dyrektor skierowała do bohaterów dzisiejszego spotkania:

,,Drodzy ósmoklasiści, jeszcze dziś moi, nasi uczniowie.

Minęło 8 lat odkąd wstąpiliście w mury tej szkoły. Pamiętam, jak przekraczaliście próg szkoły pełni obaw i niepewności, czy dacie sobie radę. I jak widać daliście radę i to wspaniale. Przez ten okres dorastaliście i uczyliście się życia z innymi i życia dla innych. Zdobywaliście wiedzę i umiejętności, które w przyszłości pozwolą Wam znaleźć swoje miejsce w dorosłym życiu. To właśnie tu odnosiliście pierwsze sukcesy. Dokładaliśmy wszelkich starań, by dobrze przygotować Was do egzaminu, ale także do dorosłego i odpowiedzialnego życia. Jestem przekonana, że wiedza i zdolności tu zdobyte będą procentowały w Waszym dorosłym życiu. Od września będziecie kontynuować naukę w nowych szkołach. Poznacie nowych ludzi, zawrzecie nowe przyjaźnie. Jestem jednak pewna, że nadal będziecie pamiętać o pierwszej szkole, pierwszych nauczycielach i wspólnych dokonaniach. Życzę Wam, aby każda nowa przyjaźń była szczera i wierna, a nowi nauczyciele byli wyrozumiali i sprawiedliwi. Uczcie się podejmować mądre decyzje. Uczcie się również na błędach, nie tylko własnych. Życzę Wam mądrze wytyczonych celów. Z jednej strony na miarę Waszych możliwości, z drugiej o jeden krok dalej. W życiu kierujcie się zasadami, które pozwolą Wam zawsze zachować godność człowieka oraz zdobywać uznanie i szacunek innych. Kierujcie się zasadą, że zło trzeba dobrem zwyciężać, bo dobro wcześniej, czy później wróci do Was ze zdwojoną siłą. I pamiętajcie, nigdy nie traćcie wiary w własne siły ani w  możliwości drugiego człowieka, nie pozwólcie, aby ktoś podcinał Wam skrzydła, znajcie swoją wartość, bo każdy z Was jest wspaniałym, wartościowym człowiekiem i każdy z Was ma swoją misję do spełnienia.

Kochani! Gratuluję Wam ukończenia szkoły, gratuluję Waszym rodzicom. Dziękuję nauczycielom za pracę i za troskę o Waszą wiedzę oraz umiejętności. Szczególne słowa podziękowania kieruję do wychowawczyń – pani Agnieszki Stępień i pani Ewy Sulimy – wspaniałych polonistek, kompetentnych, wymagających, ale nade wszystko oddanych swojej pracy, życzliwych i serdecznych”.

Po tych pięknych, jakże ważnych słowach pani dyrektor zaprosiła wszystkich zgromadzonych na część artystyczną.

Akademię, której przyświecało motto: ,,Do zobaczenia w dorosłym życiu, na innej drodze, innej ścieżce z bagażem wspomnień…”, rozpoczął montaż słowno – muzyczny. Narratorzy koordynujący tę część przytoczyli wiele wzruszających wypowiedzeń, m.in. ,,Dziś nasze serca przepełnia nie tylko radość z otrzymania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, ale także smutek z powodu rozstania z tym, co stanowiło istotę naszego życia w ciągu ostatnich lat. I choć nieraz przysparzaliśmy wielu zmartwień, chcielibyśmy, aby w  pamięci pozostały tylko te lepsze chwile.

„Panta rhei”- wszystko płynie. I czas płynie, goniąc nieskończoność. Mijają dni, miesiące, lata... Zakończył się pewien ważny etap naszego życia i wiemy, że dalsza droga będzie stawiała nam nowe problemy, których rozwiązywanie może być coraz trudniejsze. Przed nami cały świat: nadzieje, niepokoje, niepewność; szukanie właściwej drogi i prawdy na splątanych ścieżkach życia…”. Zgromadzeni w sali gimnastycznej nauczyciele i pracownicy szkoły usłyszeli słowa podziękowania wyrażone po raz pierwszy w nietuzinkowy sposób, bo poprzez aforyzmy i sentencje. Ich przesłanie potęgował fakt odzwierciedlenia tych treści w codziennych sytuacjach z życia szkolnego. Teksty złotych myśli przeplecione piosenkami i wierszami nadały I części dostojnego charakteru, któremu towarzyszył podniosły nastrój. Utwór poetycki stanowiący klamrę montażu zawierał prośbę, która rozbudziła w widowni chęć powrotu myślami do swoich szkół. Każdy chciałby poznać losy dawnych znajomych oraz nauczycieli, zobaczyć ich twarze i dowiedzieć się, gdzie obecnie mieszkają i czym się zajmują. Recytacja poniższego wiersza wyrażała to samo uniwersalne i ponadczasowe pragnienie:

Chciałabym tu kiedyś wrócić,
Chciałabym tu wpaść na chwilę,
Czas upłynie – ja dorosnę,
Przejdę pewnie życia milę.

Chcielibyśmy tutaj wrócić
 Ale tak to urządzono
 Że ty pójdziesz borem …, lasem …,

A ja pójdę inną stroną

 Nikt nam przecież nie zabroni
Wrócić tutaj wspomnieniami,
Po cichutku, tak znienacka
Znów będziemy RAZEM Z WAMI.

Słowa płynące prosto z serca i prezentowane utwory muzyczne były wyrazem  podziękowania dla wszystkich, którzy zaszczycili naszą placówkę swoją obecnością.

                   Kolejnym punktem uroczystości było spektakularne przedstawienie w formie kabaretu ukazujące 16 zabawnych scenek. Jak sami uczniowie zapowiedzieli: ,,Nasz rocznik słynie z dobrego poczucia humoru i żartów”,toteż nie mogło zabraknąć humorystycznego akcentu. Muzyczna rapsodia przygotowana przez ósmoklasistów pod kierunkiem wychowawczyń: p. Agnieszki Stępień i p. Ewy Sulimy dotyczyła ich szkolnego życia. Wszelkie podobieństwo nauczycieli było prawie czysto przypadkowe J. Należy podkreślić, iż w kabarecie wystąpili wszyscy ósmoklasiści, bo przecież każdy z nich posiada inny, niepowtarzalny talent. Przez 8 ostatnich lat prezentowali swoje umiejętności na wszelkich uroczystościach szkolnych i środowiskowych, a słów pochwał nigdy nie było końca. Dlatego w tym ostatnim dniu nie mogło zabraknąć kolejnej niespodzianki. Komiczne obrazki z podkładem muzycznym ukazywały: wybrane lekcje z klas I-VIII, a także przeróżne sytuacje dotyczące m.in. braku obuwia zmiennego, nadużywania telefonów komórkowych czy egzaminu ósmoklasisty. Aktorska gra naszych uczniów była fenomenalna, a ich liczne role i kreacje przejdą do historii szkoły. Kolejna inscenizacja na długo zapadnie w pamięci uczestników dzisiejszej uroczystości, a śmiech dobiegający z każdego miejsca sali utwierdzał w przekonaniu, że minispektakl przypadł wszystkim do gustu. Młodzi aktorzy odegrali swe role na najwyższym poziomie, czego potwierdzeniem były gromkie brawa publiczności.

            Po zakończeniu części artystycznej nadszedł czas na podziękowaniawyjątkowym osobom, które zawsze ósmoklasistów doceniały, słuchały, wskazywały właściwą drogę życia, pomagały pokonywać wszelkie niepowodzenia i nieoznakowane zakręty. A przede wszystkim ubarwiły ich świat, pokazując szerokie horyzonty. Wszystkie wypowiedziane przez młodzież słowa były ,,balsamem dla serca”…

Wyrazy wielkiego podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Ciepielów pana Artura Szewczyka oraz przedstawicieli władz samorządowych za wszelkie dobro, które otrzymywaliśmy, okazywaną na każdym kroku życzliwość, wspieranie i finansowanie nagród na konkursach gminnych, w których tak licznie braliśmy udział, organizację fantastycznych festynów, które pozwoliły uciec w sferę marzeń i wszelkich uroczystości środowiskowych, na których niejednokrotnie mogliśmy zaprezentować swoje umiejętności. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak wielu przedsięwzięciach na terenie naszej ,,Małej Ojczyzny”. To dla nas zaszczyt, że dzięki Panu doświadczyliśmy tylu niezapomnianych wrażeń. Z całego serca dziękujemy za organizację wyjazdów na 2 bezpłatne Zielone Szkoły – nad morze i w góry. Poznanie piękna naszego kraju już zaprocentowało, gdyż  to, co zobaczyliśmy i przeżyliśmy pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Zdajemy sobie sprawę, że mieliśmy ogromne szczęście, uczestnicząc w tych kilkudniowych wycieczkach. Dziś już wiemy, że zawdzięczamy to Pańskiej twórczości i kreatywności. W dowód wielkiego uznania prosimy przyjąć kwiaty i drobny upominek z napisem ,,Artur – twórczy i kreatywny”, który będzie drogowskazem dla kolejnych idei i koncepcji. 

Dziękujemy Panu Wojciechowi Nalberskiemu – Dyrektorowi Kuratorium Oświaty Delegatury Radom za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością. To dla nas ogromny zaszczyt gościć, już po raz kolejny, przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Wdzięczni za przybycie i poświęcony czas składamy na pana ręce bukiet kwiatów.

Najpiękniejszy bukiet słów kierujemy do Pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Małgorzaty Rusinowskiej i Pań Wicedyrektor Zofii Kucharskiej i Marianny Zięby za codzienną opiekę, wskazywanie perspektyw, dar sympatii oraz ogromny wkład włożony w kształtowanie naszego światopoglądu i naszą edukację. Dziękujemy za wszystkie porady, pochwały, ale i krytykę, które skłoniły nas do głębszych przemyśleń i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Doceniamy wszystkie starania budowania naszych wnętrz. Wierzymy, że wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych. Wdzięczni za wszystkie lata kłaniamy się nisko i zostawiamy kuferek wspomnień. Żywimy nadzieję, że pozostaniemy w pamięci Pań na bardzo, bardzo długo.
Pragniemy również podziękować przewodniczącej Rady Rodziców p. Kindze Smadze za całoroczną owocną współpracę, wkład, wielkie zaangażowanie,  wspieranie inicjatyw na rzecz szkoły oraz finansowanie nagród na konkursy. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy liczyć na zrozumienie i ofiarność.

Dziękujemy również naszym kochanym rodzicom za pomoc w każdej sytuacji. Pilnowaliście nas na każdym kroku, chcieliście, żebyśmy mieli jak najlepsze stopnie i zachowanie. Codziennie, gdy przychodziliśmy ze szkoły do domu pytaliście się nas – jak w szkole? My co prawda zawsze odpowiadaliśmy to samo, czyli –dobrze, nawet wtedy, kiedy dostaliśmy z czegoś złą ocenę albo coś przeskrobaliśmy. Dziś przepraszamy za to, że nie zawsze mówiliśmy prawdę.
Drogim Wychowawczyniom dziękujemy za wszystkie starania, które wkładały Panie w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że ten wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych. Dziękujemy z codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz. Zdajemy sobie sprawę, ż na efekty tej pracy trzeba będzie czkać długo i cierpliwie, dziękujemy za trud włożony w nasze wychowanie, za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, za każdy pierwszy krok wprowadzający nas w krąg nowych, nieznanych spraw, za uśmiech, serce i cierpliwość…

To dzięki Paniom możemy być dumni ze swoich osiągnięć w szkole, dlatego chcielibyśmy z całego serca podziękować za wszystkie momenty, które razem spędziliśmy.

Szczególne podziękowania kierujemy do Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły za: troskę, bezpieczeństwo, niegasnący zapał  w przekazywaniu wiedzy, wielką cierpliwość, szacunek, bezinteresowność i poświęcenie. Za trud włożony w nasze wychowanie,  przewodnictwo na trudnej drodze nauki oraz stawianie coraz wyższych celów nisko się kłaniamy. Wykształcenie to niezwykle cenny podarunek, za który bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że będziecie nas dobrze wspominać. Dziś zostawiamy Państwu uśmiech dobrych chwil  i wierzymy, że spotkamy się w dorosłym życiu.

                   Po podziękowaniach pani dyrektor Małgorzata Rusinowska wspólnie z wychowawczyniami klas ósmych: p. Agnieszką Stępień i p. Ewą Sulimą oraz panem Wojciechem Nalberskim -  dyrektorem radomskiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty wręczali listy gratulacyjne rodzicom najlepszych absolwentów szkoły podstawowej. Ten moment był niezwykle istotny, gdyż rzadko zdarza się otrzymać gratulacje z rąk przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Obecność tak ważnego gościa z pewnością podniosła rangę uroczystości.

Wójt Gminy Ciepielów Pan Artur Szewczyk wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Rusinowską wspólnie z wychowawczyniami klas ósmych, paniami Agnieszką Stępień i Ewą Sulimą wręczali uczniom nagrody. Jako pierwsze przekazano do rąk absolwentów książki za najwyższe wyniki na egzaminach ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w naszej szkole było 19 wyników powyżej 90%. Wiele osób otrzymywało nawet po trzy nagrody, gdyż mieli bardzo wysokie wyniki z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.  Gratulujemy zdającym, wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami. Kolejna pula nagród przewidziana była dla osób, które średnią ocen na zakończenie szkoły miały 4,75 i więcej. Spośród 49 absolwentów, 17 ukończyło szkolę podstawową z wyróżnieniem, czyli otrzymali świadectwo z czerwonym paskiem. Pracowitość i zaangażowanie tego rocznika, powinny się stać wzorem do naśladowania dla młodszych kolegów. Na uznanie zasłużyły również osoby reprezentujące szkołę w zawodach i rozgrywkach sportowych, a także uczennice - solistki uczestniczące w licznych konkursach muzycznych oraz występujące w wielu uroczystościach szkolnych i środowiskowych. Nagrodzono także uczniów systematycznie uczęszczających do szkoły, czyli tych, którzy nie opuścili w całym roku szkolnym ani jednego dnia. Gratulujemy talentów, uzdolnień i predyspozycji. Życzymy dalszych sukcesów!

Jako kolejny na scenie wystąpił ks. Stanisław Sławiński, który złożył ósmoklasistom życzenia i wręczył ministrantom, dziewczynom oprawiającym nabożeństwa muzycznie upominki za posługę i zaangażowanie życie w kościoła.

Następnie pojawili się na scenie wszyscy uczniowie klas ósmych i otrzymali od wychowawczyń Dyplomy Absolwenta Szkoły Podstawowej z dedykacją: „Wierzymy, że zdobytą wiedzę i doświadczenie wyniesione z murów naszej szkoły będziecie rozwijać z powodzeniem w kolejnych latach edukacji.” Wychowawczynie podziękowały rodzicom za pięć lat owocnej współpracy, natomiast wychowankom życzyły, aby kontynuowali naukę w wybranych przez siebie szkołach. Oby na swoich życiowych drogach spotykali mądrych ludzi, którzy, tak jak tutaj, będą stwarzać im warunki do rozwoju i wzbogacania swojej osobowości. Niech nadchodzące wakacje dadzą im zasłużony wypoczynek i mnóstwo cudownych przygód.

Kolejne prezenty dla wszystkich absolwentów przygotował gospodarz naszej małej ojczyzny pan Artur Szewczyk.  Na pamiątkę nauki w gminie Ciepielów pan wójt wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Gminy wręczyli wszystkim absolwentom wyjątkowe i okazjonalne upominki w postaci plecaka z herbem gminy, kubka termicznego, indywidualnego długopisu z imieniem i nazwiskiem ucznia, ręcznie wykonanego w zakładzie introligatorskim pamiątkowego zeszytu ze zdjęciem klasowym, płyty ze zdjęciami z zielonej szkoły w Karkonoszach, a także ekskluzywnie wydanego hymnu państwowego wraz z dedykacją:
Edukacja jest najlepszą inwestycją, a więc inwestuj w siebie, poszerzaj horyzonty, bo wiedza jest drugim słońcem dla tych którzy ją posiadają” .

Ilość nagród, wręczonych tegorocznym absolwentom, świadczy o ich zaangażowaniu w różnych dziedzinach życia. Należy podkreślić, iż fundatorem wszystkich przekazanych nagród i upominków jest Wójt Gminy Ciepielów Pan Artur Szewczyk.

Pan Wójt Artur Szewczyk podkreślił wyjątkowość tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej. Ta szczególność wiąże się z rokiem 2004, a więc rokiem urodzenia tegorocznych absolwentów, ale w 2004 roku Polska stała się także członkiem Unii Europejskiej i w 2004 roku wójt naszej gminy po raz pierwszy został wybrany na stanowisko wójta. Wszyscy: tegoroczni absolwenci, Unia Europejska i wójt gminy mają po piętnaście lat, wszyscy są więc niepełnoletni, dlatego cała przyszłość przed nimi. Pan wójt złożył wszystkim tegorocznym absolwentom najserdeczniejsze życzenia, dalszej nauki i powrotu do naszej pięknej Gminnej Ojczyzny. Pan wójt zaprosił do odwiedzania szkoły, w której niedługo będzie budowany basen do nauki pływania, z którego także będą mogli korzystać.

Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców klas ósmych. Wspaniałe wyniki w nauce i na egzaminach oraz zachwycający występ sprawiły iż wszystkim dopisywały humory. Rodzice z nostalgią wspominali chwile, gdy po raz pierwszy przyprowadzili swoje pociechy do szkoły podstawowej, było to osiem lat temu, a dla nich jakby wczoraj. Rodzice nie zmienili się nic, dzieci wyrosły i to już młodzież, zaś największe zmiany dostrzegają patrząc na szkołę widać, jak się zmieniła, wypiękniała, z największą przyjemnością przyprowadzają tutaj swoje młodsze pociechy. Podkreślali, że nareszcie placówka ma salę, w której wszyscy mogą się swobodnie spotkać, usiąść, spędzić przyjemnie czas.
A wspomnieniom, nostalgicznym rozmowom nie było końca…

Tegoroczni absolwenci:

Klasa VIII a:  Bednarczyk Amelia, Ćwiklak Karina,Dąbrowski Michał, Drąg Mateusz, Dypa Patrycja, Farkowski Radosław, Główka Jan, Górska Izabela, Jamka Agnieszka, Kaca Emilia, Kołodziej Julia, Korczak Natalia, Kunwa Natalia , Kustra Kacper, Leszczyńska Wiktoria, Mordak Adam, Mosek Aleksandra, Pietrzyk Dawid, Przedwój Martyna, Rybak Martyna, Siadaczka Michalina, Skoczylas Paweł, Skoczylas Piotr, Skrzypczak Filip, Tatar Wiktoria, Walczyk Natalia.

Klasa VIII b: Hmielewski Hubert, Łojek Bartłomiej, Sulima Błażej, Wiktorowski Jakub, Zięba Dawid, Kwiecień Oliwia, Mazurek Dominika, Mazurek Julia, Mazurek Oliwia, Mężyk Julia, Boniecka Oliwia, Grzeszczyk Renata, Przepiórka Julia, Wielanowska Natalia, Zając Kamil, Zając Natalia, Zając Patryk, Kaczmarczyk Marta, Kominek Julia, Kosiór Klaudia, Pstrąg Jakub, Patyk Aleksandra.

            Z żalem, ale i dumą pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej, życząc im jednocześnie sukcesów i wytrwałości w dalszych etapach kształcenia.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (178) - Zobacz galerię