strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » WYJAZD DO KINA ŚWIT W ZWOLENIU

WYJAZD DO KINA ŚWIT W ZWOLENIU


Dnia 21.02.2019 r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, udali się do Zwolenia, aby uczestniczyć w cyklu spektakli profilaktycznych zaprezentowanych przez aktorów wrocławskiego Teatru Profilaktycznego ,,ALERT’’. Dzieci klas I-III obejrzały inscenizację ,,Dorotka po drugiej stronie tęczy”, uczniowie klas V i VI oglądali przedstawienie ,,Dzieci@sieci”, a siódmo – i ósmoklasiści - ,,My, dzieci z dworca ZOO”.                              

         Przedstawienie pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy”, to przedstawienie będące adaptacją klasyki światowej literatury ,,Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Główna bohaterka – Dorotka, podczas tornada, przenosi się do krainy Oz, znajdującej się po drugiej stronie tęczy. W drodze do Szmaragdowego Grodu Dorotka poznaje Stracha na wróble, który marzy o rozumie, Blaszanego Drwala pragnącego mieć serce i strachliwego Lwa chcącego, aby Oz uczynił go odważnym. Podczas podróży przyjaciele  napotykają wiele niebezpieczeństw, z których wychodzą obronną ręką. Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy Dorotki i jej przyjaciół. Oprócz dobrej zabawy przypomniały sobie zasady odpowiedniego zachowania się w lesie. Bajka pokazała dzieciom, że dobro zawsze zwycięża, że przyjaźń pokona największe przeciwności losu, że należy wierzyć we własne siły i słuchać głosu swojego serca.

          Kolejne przedstawienie pt. ,,Dzieci@sieci” odsłoniło ciemną stronę sieci. Pokazało, że Internet, oprócz wielu dobrodziejstw, zastawia na dzieci i młodzież różne pułapki. Wykonawcy zaprezentowali młodym widzom ciekawą historię nastoletniego Artura, który, nie zważając na niebezpieczeństwa czyhające w wirtualnej rzeczywistości, pragnął posiadać wielu znajomych na Facebooku. Naiwność i lekkomyślność głównego bohatera przyciągnęły  spiralę przykrych zdarzeń, które pokazały, co może spotkać każdego z nas, jeśli damy się wciągnąć w ,,wirtualny świat”. Młody chłopak nie kontrolował swoich poczynań, w imię pozyskania jak największego grona znajomych na portalu społecznościowym, odwrócił się od przyjaciela, opuścił się w nauce i zakochał się w nieodpowiedniej dziewczynie. Konsekwencje jego zachowania były bardzo bolesne, bowiem stał się pośmiewiskiem całej szkoły. Haker przejął kontrolę nad jego życiem, doprowadzając tym samym niemal do tragedii. Na szczęście dla Artura wszystko skończyło się dobrze, ale pamiętajmy, że życie może pisać różne scenariusze. Przedstawienie opowiadało nie tylko o przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu, zrozumieniu drugiego człowieka, ale przede wszystkim pokazywało zgubne skutki braku kontroli osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera.

          Najstarsi uczniowie oglądali psychologiczny spektakl ,,My, dzieci z dworca ZOO”, który powstał na podstawie powieści o tym samym tytule. Siódmo- i ósmoklasiści poznali historię Kasi (właściwie Christiane F.), opowiedzianą przez nią samą. Młoda dziewczyna odtwarzała  swoją trudną i krętą drogę życiową, na której kolejnymi przystankami były różne narkotyki i cały wachlarz emocji. Niemal całe jej życie poświęcone było walce z nałogiem. Grupa teatralna z Wrocławia pokazała, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią i jak łatwo jest stracić kontrolę nad własnym życiem. Poczucie samotności, liczne problemy w domu i gronie rówieśników sprawiają, że człowiek w końcu dokonuje przemyśleń i albo zaczyna wszystko od nowa, albo…
          Mamy nadzieję, że profilaktyczny charakter wszystkich zaprezentowanych przedstawień spełnił swe zadanie i nasi uczniowie nie ulegną presji otoczenia i nie popełnią błędów, ze skutkami których musieli się zmierzyć bohaterowie inscenizacji.

Dziękujemy młodym aktorom za ,,lekcję życia”. Uczestnicy cyklu, bogatsi o nowe doświadczenia, zgodnie uznali, że spektakle były bardzo interesujące i ciekawe.




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (4) - Zobacz galerię