strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » GALA FINAŁOWA GMINNEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI REGIONALNEJ ZWYCZAJE I OBRZĘDY ZIEMI CIEPIELOWSKIEJ DAWNIEJ I DZIŚ

GALA FINAŁOWA GMINNEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI REGIONALNEJ ZWYCZAJE I OBRZĘDY ZIEMI CIEPIELOWSKIEJ DAWNIEJ I DZIŚ


W niedzielne popołudnie, 16 grudnia 2018 r., w wyjątkowo udekorowanej sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie odbyła się Gala Finałowa IX Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”. Niezmiennie, od 9 lat, temu widowisku towarzyszy motto Henryka Sienkiewicza: ,,Tradycję można przechowywać tak jak rodzinne klejnoty. dobrze zamknięte nie giną – ale też nie promieniują. Tradycja polska powinna promieniować. Powinna rzucać blaski na życie i zabarwiać je”. Grudzień jest miesiącem, który przenosi nas w inną, cudowną, wręcz bajeczną scenerię, dlatego pachnące choinki, kolorowe światełka i zapach wigilijnych potraw sprawiały, iż przybywający na przegląd poczuli magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Otwarcia uroczystości dokonali Wójt Gminy Ciepielów Artur Szewczyk oraz pani Małgorzata Rusinowska – Dyrektor ZS-P w Ciepielowie,  którzy powitali przybyłych gości oraz złożyli zgromadzonym świąteczne życzenia: ,,Szanowni Państwo, okres przedświąteczny to czas składania sobie życzeń. Wszystkim Państwu pragniemy złożyć życzenia pokoju i radości, niech spotkaniom przy wigilijnym stole towarzyszy śpiew kolęd i atmosfera wzajemnej serdeczności. Oby w tych wyjątkowych momentach myśli Państwa były wolne od codziennych zmartwień i problemów, a Nowy 2019 Rok niech będzie bogaty w pomyślne wydarzenia i pozwoli wielokrotnie doświadczyć ludzkiej życzliwości oraz szczęśliwie zrealizować wszystkie plany i marzenia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym”.

W tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością: pan Adam Bielan - Wicemarszałek Senatu RP, pan Andrzej Kosztowniak - Poseł na Sejm RP, pan Artur Standowicz - Wicewojewoda Mazowiecki, pan Krzysztof Szewczyk - Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lipsku: pan Józef Sosnowski - Przewodniczący Rady Powiatu w Lipsku, pan Sławomir Śmieciuch - Starosta Lipski, pani Maria Węgrzecka -Wicestarosta Powiatu w Lipsku,  pani Halina Pyrka - Kierownik placówki terenowej KRUS w Lipsku, radni Rady Gminy w Ciepielowie na czele z Waldemarem Czaplą - Przewodniczącym Rady Gminy i panem Witoldem Chojakiem - Wiceprzewodniczącym Rady Gminy w Ciepielowie.

Zaproszeni goście w podziękowaniu za przybycie otrzymali od uczniów świąteczne stroiki. Dzieci wręczające upominki przebrane były za postacie z przedstawień, pojawiały się więc i aniołki, i diabełki ucharakteryzowane wprost jak z pracowni teatralnej. Był to przedsmak tego, co będzie odkryte w inscenizacjach o Bożym Narodzeniu.

Obdarowywani wyrażali wdzięczność za zaproszenie i możliwość spędzenia niedzielnego popołudnia we wspaniałej, świątecznej atmosferze. Odwoływali się do wspomnień z dzieciństwa, kiedy to sami uczestniczyli w dawnych, wigilijnych spotkaniach. Przybyli goście w swoich wystąpieniach nadmieniali, iż w naszej placówce bywają często i czują się tutaj bardzo dobrze. Podkreślali, że każda uroczystość w naszej szkole przygotowana jest na bardzo wysokim poziomie, toteż z ogromną przyjemnością podziwiają występy uczniów. Przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą przekazali, licznie zgromadzonym na sali, świąteczne życzenia.

Pani Dyrektor Małgorzata Rusinowska skierowała słowa podziękowań do nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali uczniów do występów, dbali, aby każdy szczegół był dopracowany. Dołożyli wszelkich starań, by inscenizacje stały się przepięknymi widowiskami podziwianymi przez tak szeroką publiczność.

Podkreśliła również ogromny wkład rodziców w realizację uroczystości. To oni wspierali nauczycieli w przygotowywaniu strojów dla dzieci, pilnowali, by mali aktorzy opanowali swoje trudne role. Szczególne słowa podziękowań, pani Dyrektor, przekazała na ręce przewodniczących Rad Rodziców – p. Kingi Smagi ze szkoły podstawowej i p. Ewy Mazur z przedszkola - dla wszystkich rodziców naszych uczniów zaangażowanych w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości: ,,Jesteście Państwo wspaniali i niezawodni. Kolejny raz udowodniliście, że zawsze można na Was liczyć…”.

Od początku istnienia tej uroczystości, organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. dr. M. Papuzińskiego w Ciepielowie, a honorowy patronat sprawował co roku Wójt Gminy Ciepielów - pan Artur Szewczyk. Pani Dyrektor podziękowała gospodarzowi naszej gminy za wspieranie wszystkich działań naszej placówki podejmowanych dla dobra dzieci. Podkreśliła, że współpraca z organem prowadzącym układa się wzorowo, a dzięki pozyskanym środkom finansowym na realizację rządowych programów nasza szkoła staje się jeszcze bardziej przyjazna uczniom.

Przegląd, od samego początku, cieszy się ogromnym powodzeniem, gdyż prezentowanie inscenizacji słowno – muzycznych z elementami gwary i w strojach odpowiadających tematyce widowiska, jest niecodziennym wyzwaniem, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Aby móc, choć na chwilę, wrócić do przeszłości i powspominać dawne czasy, uczestnicy przeglądu wystąpili przed swoimi bliskimi – dziadkami, rodzicami i rodzeństwem…

Publiczność, z wielkim zainteresowaniem i skupieniem, oglądała wszystkie występy.

Jako pierwsi na tegorocznym Gminnym Przeglądzie Twórczości Regionalnej wystąpiły 3-latki z Przedszkola Samorządowego. Najmłodsze dzieci przedstawiły ,,Jasełka”. Grupę do występu przygotowały  panie: Katarzyna Sulima   i Monika Pastuszka.

Następnie uczniowie klasy VIa przedstawili ,,Wieczerzę wigilijną”. Szóstoklasistów do występu przygotowywały panie: Urszula Górska, Danuta Kozieł i Ewa Sulima.

Później na scenę zaproszono grupę 6 – latków z przedszkola, którzy zaprezentowali ,,Opowieść o Bożym Narodzeniu”. Dzieci zostały przygotowane przez panie wychowawczynie: Małgorzatę Skoczylas – Sokół, Beatę Mordak oraz Ewę Garbacz.

Do kolejnego przedstawienia poproszono uczniów kl. IIa i IIb. Dzieci, przygotowane pod kierunkiem pań: Marty Opalskiej i Iwony Fijałkowskiej, odegrały barwną scenkę pt. ,,Tradycje św. Mikołaja”.

Po drugoklasistach wystąpili uczniowie klasy IIIb. Dzieci, przygotowane przez panie: Iwonę Giemzę i Dorotę Korczak, zaprezentowały  inscenizację ,,Kolędnicy”.

Potem na scenie pojawili się uczniowie klas Vb i Vc. Piątoklasiści, przygotowani pod okiem wychowawczyń: pani Jadwigi Brody i pani Danuty Wiktorowskiej, zaprezentowali widowisko pt. ,,Hej kolęda, kolęda”.

W ostatniej inscenizacji tegorocznego Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej podziwialiśmy uczniów klasy IVb. Czwartoklasiści zaprezentowali ,,Wigilię”. Uczniów przygotowała p. Anna Kozek.

Chociaż temat przedstawień był jeden - Boże Narodzenie, to każde z nich było inne. Różne były sposoby przedstawienia, zwyczajów i obrzędów związanych z czasem Narodzenia Bożej Dzieciny. Były to minispektakle z bogatą i ciekawą scenografią, barwnymi strojami, a także ujmującymi, jakże pięknymi polskimi kolędami. Dzieci dały pokaz swoich talentów artystycznych i umiejętności gwarowych. Mali aktorzy zabrali widzów na wspaniałą ucztę duchową, a po występach byli nagradzani zasłużonymi, gromkimi brawami. Zgromadzona publiczność bawiła się doskonale. Rodzice z dumą i ogromnym zaciekawieniem śledzili występy swoich dzieci na scenie. Podczas całej uroczystości panowała cudownie rodzinna atmosfera, bowiem występy dzieci podziwiali ich bliscy. Najmłodsi zaś wspólnie bawili się przy choinkach, wciąż słychać było radosne dziecięce rozmowy i dźwięczny śmiech. W powietrzu unosił się cudowny zapach domowych, świątecznych wypieków oferowanych na kiermaszu. Przestrzeń sali gimnastycznej pozwala na podejmowanie różnych inicjatyw, dlatego uroczystości środowiskowe cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy

Słowa podziękowania i gratulacji skierował pan Wójt do dzieci, które brały udział w przeglądzie. Uczestnicy usłyszeli, że każda grupa zaprezentowała zwyczaje i obrzędy na bardzo wysokim poziomie. A przekazane treści i wspaniała gra aktorska, które dostarczyły wszystkim niezapomnianych przeżyć, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dzieci podziękowały również Wójtowi Gminy za objęcie, po raz kolejny, patronatem Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”,  za wspieranie działań wychowawczych i dydaktycznych naszej szkoły oraz za otwartość serca na ich potrzeby.

Przybyli goście wyrazili zadowolenie z organizacji tego szczególnego dnia. Z niejednych ust organizatorzy usłyszeli słowa uznania i pochwały. Z wielkim przekonaniem i nadzieją w głosie deklarowali swój udział w kolejnych takich spotkaniach. 

Po uczcie duchowej widzowie udali się na słodki poczęstunek zorganizowany oraz przygotowany przez rodziców uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie.

W natłoku przedświątecznych obowiązków wykazali Państwo ogromne zaangażowanie, aby Finał Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej był okazją do spotkania przy wspólnym stole naszej małej społeczności, przyjemnego spędzenia czasu na rozmowach i wspomnieniach Bożych Narodzeń z lat swego dzieciństwa.

Kiermasz świąteczny zorganizowany przez Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego cieszył się ogromnym powodzeniem. Domowe ciasta, przepiękne stroiki wykonane przez naszych uczniów oraz ręcznie zdobione kartki świąteczne przykuwały uwagę wszystkich obecnych na niedzielnej uroczystości. Dużym uznaniem cieszył się również kącik Św. Mikołaja, gdzie ci najmłodsi i nieco starsi mogli uwiecznić te przepiękne chwile na fotografii.

Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu o słuszności idei organizowania przeglądu regionalnego i łączenia go z wielopokoleniowym spotkaniem integracyjnym. Powrót do czasów odległych i przenoszenie ich we współczesne realia napawa nas dumą, gdyż współczesne pokolenie chce pielęgnować tradycje swoich przodków. Sięganie do „zwyczajów i obrzędów naszych ojców” odkrywa przed nami uroki ciepielowskiej obrzędowości, która warta jest, aby ją przywrócić, a tym samym ocalić od zapomnienia.

Dziekujemy wszystkim Przyjaciołom Szkoły i Przedszkola którzy wspomogli organizację kiermaszu: Galeria Ubezpieczeń-Lucyna Pachocka, Stacja Obsługi Pojazdów Samochodowych -Marek Wesołowski, Sieć sklepów ,,Majka" -Maria i Marian Fryzel, Pizzeria ,,Gumiś", Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe- Agnieszka Gołda, Łukasz Śledziński, Dom Weselny ,,Alicja" -Alicja Rogozińska, Zakład Instalacji WOD-KAN Dygas, Ewelina i Jarosław Rogozińscy.

 

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (238) - Zobacz galerię