strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » Z WIZYTĄ U MISTRZA JANA KOCHANOWSKIEGO

Z WIZYTĄ U MISTRZA JANA KOCHANOWSKIEGO


Dnia 16. X. 2018 r. uczniowie klasy VIII b pod opieką pań: E. Sulimy i D. Wiktorowskiej wybrali się na wycieczkę do zwoleńskiego kościoła i Centrum Regionalnego oraz do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Uczestnicy wyjazdu tak zrelacjonowali październikową wycieczkę…

Na godzinę 10.00 dojechaliśmy do Zwolenia i udaliśmy się do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. Po kilku minutach dołączyła do nas pani przewodnik, która opowiedziała nam historię rodu Kochanowskich i jej związek z tutejszą parafią. Następnie wszyscy uczestnicy zeszli do krypty, aby zobaczyć marmurowy sarkofag z pochowanymi szczątkami poety. Naszą uwagę przykuła też wmurowana w ścianę stara mosiężna płyta z inskrypcją: „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie. W roku 1983 złożyliśmy tutaj prochy poety Jana i rodziny Kochanowskich. Polacy”.

Później przeszliśmy do bocznej nawy świątyni, aby wzbogacić wiedzę nt. rodziny Kochanowskich. Na jej ścianach umieszczono epitafia: samego Jana z Czarnolasu (czerwony marmur z podobizną Mistrza), rodziców poety - Piotra Kochanowskiego i Anny z Białaczowskich oraz twórcy kaplicy – Adama. Jest też tablica poświęcona pochowanemu   w Krakowie Piotrowi Kochanowskiemu (bratankowi Jana) oraz tablica o treści: „Jan Kochanowski, wojski sandomierski tu spoczywa. Aby uczony przechodzień nie minął bez uczczenia zwłok takiego męża, którego pamięć u ludzi wykształconych trwać będzie wiecznie, marmur ten znakiem. Umarł 1584 r. dnia 22 sierpnia mając lat 54”.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Centrum Regionalnym znajdującym się w pobliżu zwoleńskiego kościoła. Tam mogliśmy zobaczyć różne pamiątki (niektóre związane z pobliskim kościołem i  elementami ołtarza), biżuterie, starodawnie ubrania szlacheckie, obrazy i wszelkiego rodzaju dzieła sztuki. Ścianę jednej z sal zdobiło okazałe drzewo genealogiczne rodziny Kochanowskich. W innych pomieszczeniach prezentowane były zbiory sakralne, historyczne i regionalne przekazane przez Fundację Rodziny Kochanowskich, prywatnych kolekcjonerów i parafian. Wśród eksponatów znajdowały się m.in. pochodzący z 1661 roku kielich Hieronima Kochanowskiego - bratanka Jana Kochanowskiego, XVII-wieczne ornaty oraz pochodzące z XVIII w. monstrancje, kielichy liturgiczne, księgi i obrazy. Zbiory regionalne dotyczyły głównie przedmiotów codziennego użytku i prezentowane były w ramach wystawy „Co w dawnej chacie bywało”.

Trzecim i ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie  Muzeum Jana  Kochanowskiego w Czarnolesie. Aleja prowadząca do owego miejsca nadała mu szczególny wymiar. Dwór otoczony jest przez park krajobrazowy z I połowy XIX wieku. Po wejściu do gmachu muzeum przywitała nas pani przewodnik, która zapraszając do pierwszej sali rozpoczęła opowieść o Mistrzu poezji polskiej.

Muzeum biograficzne poświęcone poecie zostało otwarte w roku 1961. Ekspozycja obejmowała wówczas hall i cztery pokoje. Obecnie zajmuje 6 sal muzealnych o powierzchni 250 m2. Zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowań na temat jego życia i twórczości oraz niektóre pamiątki: dębowy fotel z herbem obity skórą. Ponadto zwiedzający mogli zobaczyć: liczne obrazy, gobeliny, ceramikę, rzeźby, płaskorzeźby i drzeworyty. Kolejne sale ,,odkrywały” chronologicznie wydarzenia z życia naszego poety. W piwnicy budynku przyjrzeliśmy się postaciom i szatom z filmu ,,Królowa Bona”, a także zmagaliśmy się z rozmaitymi zagadkami i quizami dotyczącymi zdobytej wiedzy o Janie Kochanowskim. W kaplicy ,,w towarzystwie renesansowych władców” wysłuchaliśmy muzyki charakterystycznej dla epoki odrodzenia. Po 5 godzinach zadowoleni wróciliśmy do Ciepielowa i udaliśmy się do lokalnej pizzerii. Wiadomości zdobyte na wycieczce na pewno wykorzystamy na lekcjach języka polskiego.

 

 
 



Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (8) - Zobacz galerię