strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI


Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica,
a jednocześnie niepowtarzalna okazja do podjęcia działań służących budowaniu wspólnoty i kształtowania wspólnoty narodowej. W gminie Ciepielów dla uczczenia 100 – lecia niepodległości zrealizowano wiele inwestycji i działań służących dobru wspólnemu oraz poprawie jakości życia mieszkańców naszej małej ojczyzny.

            Chcąc włączyć uczniów we wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano w dniu 5 października 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Ciepielowie doniosłą uroczystość „Dla Niepodległej”. Cała społeczność szkolna wyglądała w tym dniu przepięknie. Odświętnie udekorowane wnętrze szkoły jak i jej otoczenie, flagi narodowe, galowe stroje dzieci oraz własnoręcznie wykonane kotyliony nadały niezwykłą oprawę uroczystości.

            W tym wyjątkowym momencie w dziejach szkoły, zebrało się grono szacownych osób. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00. Wójt gminy Ciepielów Artur Szewczyk nawiązał w do wielkiej wartości jaką jest wolności oraz poświęcenia naszych przodków dla jej odzyskania. „Dzisiaj w roku 100- lecia odzyskania niepodległości spotykamy na tej jakże przepięknej i pouczającej uroczystości. Nasza ukochana Polska, Kraj, w którym mieszkamy powstał z łez milionów Polaków. Powinniśmy więc z całych sił, za wszelką cenę dążyć do dialogu, abyśmy już nigdy wolności nie utracili.” Gospodarz gminy przywitał przybyłych gości, a uroczystość swą obecnością uświetnili: Marszałek Senatu RP pan Adam Bielan, pani Anna Kwiecień Poseł na Sejm RP, pani Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty w Warszawie, pan Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, pan Pułkownik Zbigniew Zieliński weteran walk o niepodległość, młodszy inspektor Wojciech Brandt Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, brygadier Łukasz Maciejewski z Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, pan Józef Sykut Komendant Gminny ZOSPRP w Ciepielowie, pan Andrzej Szczodry Naczelnik OSP w Ciepielowie, pani Halina Pyrka Kierownik KRUS w Lipsku, pani Renata Stępień – Choroś z Nadleśnictwa w Zwoleniu, ksiądz proboszcz Stanisław Sławiński, radni i sołtysi gminy Ciepielów na czele z panem Przewodniczącym Rady Gminy Waldemarem Czaplą, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych gminy, pracownicy Urzędu Gminy, nauczyciele oraz nauczyciele emeryci, mieszkańcy gminy, rodzice i uczniowie.

            Następnie przybyłych na przyjęcie urodzinowo – odrodzeniowe wolnej Polski powitała Małgorzata Rusinowska dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciepielowie: „Szanowni Państwo, jestem dumna, szczęśliwa i bardzo wzruszona, że tę piękną, wyjątkową rocznicę świętujemy dzisiaj w mojej szkole, w naszej szkole, w Publicznej Szkole Podstawowej im. doktora Mariana Papuzińskiego w Ciepielowie.” Pani dyrektor mówiła o drodze Polaków do wolności, o staraniach naszych przodków, by nasz kraj powrócił na mapę Europy, abyśmy mogli być Polakami. Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. To patriotyzm i świadomość narodowa dają nam naszą własną tożsamość i chronią przed zatraceniem w anonimowym świecie. Pani dyrektor apelowała: „Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jaj dla obecnych i przyszłych pokoleń.”

            W dalszej części goście uczestniczyli w części artystycznej zatytułowanej : „I łzą serdeczną zabłyśnie Wam oko, Gdy powiadać będą dzieje nasze…” przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Dla przybliżenia uczuć i przeżyć ludzi, których dotknęła niewola występ rozpoczął się scenką zatytułowaną „Dzieci z Wrześni”, o buncie dzieci z Wrześni w obronie języka ojczystego. Gdy nadeszły katechizmy w języku niemieckim, dzieci odmówiły ich przyjęcia.  Na lekcji religii dzieci sprzeciwiały się odmawiania „Ojcze nasz…” w języku zaborcy. Nauczyciele w szkole pruskiej, by utrzymać swój autorytet, stosowali kary cielesne. Jednak to nie złamało wielu młodych patriotów, jedna z dziewczynek mówi: „Jesteśmy Polakami i nie będziemy odpowiadać w języku niemieckim.” Wzruszająca fabuła i przejmująca gra aktorów wywołały wzruszenie wśród widzów. Później publiczność udała się w podróż pociągiem do wolności podążając przez kolejne stacje:  NIEWOLA, POWSTANIA, WOJNA, WOLNOŚĆ. Uczestnicy akademii mogli wysłuchać patriotycznych utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności, a także przybliżały tragiczne dzieje naszej ojczyzny. „Opowiedz nam moja ojczyzno/ jak matka dzieciom ciekawym/ o latach znaczonych blizną/  na wiekach sławy.” Niezmiennie największe emocje wzbudziło podniosłe odśpiewanie hymnu państwowego w wykonaniu wszystkich uczestników uroczystości. Dzięki pieśniom we wspaniałym wykonaniu szkolnego chóru oraz solistek uczciliśmy bezimiennych bohaterów walki o godność i niepodległość Polski.  W trakcie występu młodsi uczniowie zgodnie wyrecytowali katechizm polskiego dziecka autorstwa Władysława Bełzy-znany młodszym i starszym. Na zakończenie pociąg dotarł do upragnionej stacji WOLNOŚĆ „Ojczyzna wolna, znowu wolna! Tak bije serce, huczą skronie!”. Zwieńczeniem programu był  gościnny występ absolwentki szkoły podstawowej w piosence „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w tym kraju nad Wisła, ja to mam szczęście..” Wzruszające deklamacje, głęboka treść prezentowanych tekstów, wymowna dekoracja pełna symboli i barw narodowych oraz postawa uczniów pełna zaangażowania sprawiły, iż występ stał się ucztą duchową dla widzów. Do uroczystych obchodów włączyli również najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej. Dzieci zaprezentowały piękny taniec z flagami do utworu Fryderyka Chopina. Układ taneczny z szarfami w barwach narodowych dostarczył wszystkim wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń artystycznych. Dzieci właśnie w ten sposób wyraziły swoją miłość do Ojczyzny. Tańcem, słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo.  Zaproszeni goście i cała społeczność szkolna docenili aktorski trud uczniów nagradzając gromkimi oklaskami i słowami uznania.

Po zakończeniu, zapierającego dech w piersiach, montażu słowno – muzycznego, głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Rusinowska, która podziękowała wszystkim uczniom za przepiękny występ oraz nauczycielkom za przygotowanie dzieci i wykonanie dekoracji. Gromkie brawa od publiczności były największym uznaniem dla wszystkich artystów, których trud i wysiłek został doceniony, a przejmujące słowa gości dodatkowo rozpromieniły ich serca. Swoją postawą, słowami i piosenkami dali dowód wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę.

            Następnie pani dyrektor Małgorzata Rusinowska skierowała słowa podziękowań do znamienitych gości: Dziękuję pani Aurelii Michałowskiej – Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty za objęcie honorowego patronatu nad dzisiejszą uroczystością, to niewątpliwie ogromne wyróżnienie i zaszczyt dla naszej szkoły. Dziękuję panu wójtowi Arturowi Szewczykowi, Radzie Gminy i pracownikom Urzędu Gminy za wzorową współpracę, której owocami są działania szkoły mające zawsze na celu dobro naszych uczniów. Podziękowania za obecność składam również na ręce pana Adama Bielana – wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, pani Anny Kwiecień – posłanki na sejm, pana Krzysztofa Murawskiego - kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, pana Zbigniewa Zielińskiego – podpułkownika 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej, wszystkich rodziców oraz tych Państwa, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość.

            Po wystąpieniu pani dyrektor głos zabrali: pan Adam Bielan, który podkreślił rangę uroczystości oraz odniósł się do trudnej, ale jakże ważnej historii naszego narodu. Wspomniał, że droga do wymarzonej niepodległości nie była łatwa, dlatego to dzisiejsze upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości powinno nabrać szczególnego wymiaru. Pan Adam Bielan Marszałek Senatu serdecznie podziękował za przepiękną patriotyczna inscenizację, którą jest po prostu oczarowany. Obiecał, że będzie u nas częstszym gościem, bo do takiej gminy, do takich wspaniałych i utalentowanych dzieci warto przyjeżdżać.

Pani Aurelia Michałowska podziękowała pani Małgorzacie Rusinowskiej, panu Arturowi Szewczykowi oraz wszystkim uczniom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie tego dnia. Zaznaczyła, że w ,,Roku Niepodległej” miała okazję uczestniczyć w niejednych obchodach z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale naszą szkołę spośród innych wyróżnia to, że oprócz akademii odbędzie się bieg patriotów oraz pasowanie pierwszaków. Jako Mazowiecki Kurator biorę udział w wielu akademiach i spotkaniach na cześć 100-lecia Odzyskania Niepodległości, ale takiego przedstawienia, takiego wspaniałego spektaklu jeszcze nie widziałam. Było po prostu cudownie, Wolna Polska może być dumna z takiej patriotycznej młodzieży, z takiej patriotycznej szkoły, z takiej patriotycznej gminy. Jestem bardzo częstym gościem zarówno w gminie jak i w szkole podstawowej. Bo zarówno pan wójt z całym samorządem, który jest najlepszym przykładem dbałości o oświatę, o dzieci i uczniów, jak i szkoła podstawowa, w której na tak wysokim poziomie kształci się dzieci, zasługuje na szczególne uznanie. Dziękuję Wam wszystkim za to, że mogłam być maleńką częścią tego wspaniałego wydarzenia na 100 lecie Odzyskania Niepodległości – powiedziała podczas swojego wystąpienia pani Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty.

Pani kurator wyraziła nadzieję, że nasi uczniowie będą przekazywali kolejnym pokoleniom wydarzenia i portrety Polaków, którzy w walce o swój kraj poświęcili  to, co najcenniejsze dla każdego człowieka -  swoje życie, z miłości do ojczyzny i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne granice, godło, flagę, hymn i język.

Pan Krzysztof Murawski podziękował za możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii, podkreślił, że lokalny samorząd i szkoła podjęli bardzo ważne przedsięwzięcie w tym wyjątkowym dla nas roku i życzył wszystkim zebranym, aby żyło im się dobrze w wolnym i niepodległym państwie. Pani Anna Kwiecień, w swoim przemówieniu, wyraziła ogromną sympatię do ciepielowskiej ziemi, pogratulowała rodzicom i placówce tak wielu uzdolnionych dzieci. Wokalistki Emilia Kaca, Izabela Górska, Natalia Korczak oraz Patrycja Fabiszewska zaprezentowały się na co najmniej jak na finał Voice of Poland – podkreślała w swojej wypowiedzi, nie kryjąc swojego zachwytu pani Anna Kwiecień Poseł na Sejm RP. Nadmieniła, iż nasza lokalna społeczność niebywale przeżywa doniosłą rocznicę wolności. W gminie Ciepielów to już kolejna tak przepiękna uroczystość związana z 100. rocznicą odrodzenia Polski, gdzie oddaje się  hołd ludziom, którzy Polskę nosili w sercu i całym swoim życiem dali dowód swojego patriotyzmu oraz wybitnego talentu w pracy na rzecz niepodległości.

            Na koniec uroczystości, w imieniu wszystkich rodziców, głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców, wyrażając słowa uznania: Czujemy dumę, że  to w naszej szkole, tu w Ciepielowie, patronat honorowy sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty pani Aurelia  Michałowska. Jest to dla naszej placówki niezwykłe wyróżnienie, którego może nam pozazdrościć niejedna szkoła. Obecność tak niezwykłego gościa jest uhonorowaniem wspólnych działań: organu prowadzącego pana wójta Artura Szewczyka, dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego p. Małgorzaty Rusinowskiej, Grona Pedagogicznego, rodziców i uczniów. Naszą rolą, nas Polaków, jest wychowywanie dzieci w duchu patriotyzmu, a także stanie na straży tradycji i wartości, by nasz naród był silny, zjednoczony w miłości i szacunku do Ojczyzny i do siebie nawzajem. Dzisiaj byliśmy świadkami przepięknej oprawy artystycznej z udziałem naszych dzieci będących świadectwem  patriotyzmu,  pamięci oraz dobrych wzorców. Po przemówieniu przedstawiciele Rady Rodziców złożyli na ręce pani kurator kwiaty w barwach narodowych.

            Uwieńczeniem patriotycznego dnia było odsłonięcie wmurowanej pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, puszczenie do nieba 100 białych i 100 czerwonych balonów oraz bieg patriotów z flagami wokół ciepielowskiego rynku. Podczas biegu dzieciom i młodzieży towarzyszyli: pani kurator Aurelia Michałowska  i pan wójt Artur Szewczyk. Po dotarciu do mety każdy uczestnik biegu otrzymał z rąk pani dyrektor Małgorzaty Rusinowskiej i zaproszonych gości pamiątkowy medal. Wspólne zdjęcie uświetniło ten niezwykły moment.

Po raz kolejny nasza Mała Ojczyzna spełniła swój obowiązek… Motto ,,I łzą serdeczną zabłyśnie Wam oko, gdy Wam powiadać będą dzieje nasze”, które przyświecało całemu spotkaniu nabrało symbolicznego znaczenia. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana  w naszych sercach i umysłach. My, mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość. Oby biało – czerwona zawsze powiewała na maszcie jako znak polskich zwycięstw.

Ostatnim punktem obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości w dniu 5 października 2018 roku było ślubowanie pierwszoklasistów. Pasowanie na uczniów szkoły podstawowej dokonała pani Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty w asyście pani dyrektor ZSP w Ciepielowie Małgorzaty Rusinowskiej. Był tort, upominki od samorządu uczniowskiego i rodziców, no i oczywiście, co jest od czternastu lat tradycją w naszej gminie misie od wójta Artura Szewczyka dla rozpoczynających naukę w naszych szkołach.

 

 

 

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (269) - Zobacz galerię