NAJCENNIEJSZE SŁOWO WOLNOŚĆ AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Listopad to wyjątkowy miesiąc, nie tylko dla naszej społeczności szkolnej, ale także dla całego narodu, bowiem 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To szczególny czas, w którym czcimy pamięć walczących za Polskę żołnierzy.
W naszej placówce zawsze pamiętamy o bohaterach i ich zasługach dla naszego kraju.
Coroczne przygotowania do obchodów rozpoczynają się od akcentu dekoracji. Eksponowane barwy narodowe zdobią okna szkoły, a gazetki ścienne i tematyczne wystawy podkreślają ważność tego święta. Z dumą prezentujemy i patrzymy na powiewające flagi, bo w tym czasie słowo POLSKA nabiera szczególnego znaczenia.
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, cała społeczność szkolna oddała hołd wszystkim Polakom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Tradycyjnie, uczniowie, chcąc podkreślić wagę obchodzonego święta, ubrani byli w stroje galowe lub biało-czerwone, do których były przypięte kotyliony w barwach narodowych.
Tegoroczne uroczystości, którym przyświecało hasło ,,Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami”, rozpoczęły się od złożenia meldunku przez harcerkę: ,,Pani Dyrektor! Zgłaszamy gotowość naszej szkoły na uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Następnie, uczniowie z klas I zaprezentowali przepiękny taniec z szarfami, który podkreślał chlubę z bycia Polakiem i stanowił motyw obecności Polski na mapie Europy. Niegasnąca radość dzieci i skoczna muzyka symbolizowały dni, kiedy nasi przodkowie żyli jeszcze w wolnej Ojczyźnie. Po chwili głośno rozbrzmiał ,,Mazurek Dąbrowskiego” – pieśń symbolizująca miłość do ukochanego kraju. Słowa hymnu państwowego płynące prosto z serc potęgowały nastrój powagi.
W dalszej części narratorki przedstawiły zgromadzonym burzliwe dzieje naszego narodu. Szczegółowo przybliżyły bolesną historię naszego kraju, który na 123 lata zniknął z mapy Europy, zakuty w łańcuch niewoli. Usłyszeliśmy wiele ważnych słów dotyczących losów naszego kraju:
Szli młodzi chłopcy na śmierć dla nas. Z ogromnym bólem pozostawiali swoich najbliższych: matki, ojców, żony, dzieci… Nie wiedzieli czy powrócą..., ale szli… pełni Nadziei na lepsze jutro.
Nikt im iść nie kazał.
Szli, bo wiedzieli, za co idą walczyć, komu spłacać dług.
Nikt im iść nie kazał.
Szli, bo tak chcieli, bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk.
Tysiące Polaków, często kilkunastoletnich chłopców, ginęło…
Tragedia rozbiorów i utrata niepodległości nie załamały narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania wolności stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Żarliwe modlitwy polskich rodzin zostały wysłuchane, bo nadszedł dzień 11 listopada 1918 roku. Dzień, który położył kres półtorawiecznej niewoli. Nastała Polska wywalczona z trudem, krwią ochotników, krwią kilku pokoleń… Ci, co ocaleli, wracali, choć wycieńczeni, jednak dumni, bo walczyli o to, by Polska mogła być Polską ...
Scenki pantomimiczne, deklamowane wiersze i rys historyczny odzwierciedliły wielkie zaangażowanie naszych przodków. Odwaga, męstwo oraz upór Polaków zaowocowały i Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy.
Wspominając dzień 11 listopada 1918 r., pomyślmy o ludziach, którzy walczyli dla nas, często narażając własne życie. Zastanówmy się nad wartością, jaką jest wolność. Pomyślmy o tych, którzy wolności wszelako rozumianej nigdy nie zaznali – bo nie zdążyli…
Na koniec występujący w wymownych słowach zwrócili się do wszystkich obecnych i każdego z osobna:
POMYŚL:
Jesteś POLAKIEM. Żyjesz w wolnej POLSCE. Ta WOLNOŚĆ została Ci dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o NIEPODLEGŁOŚĆ– wywalczyli ją również dla Ciebie. Co teraz zrobisz z tą WOLNOŚCIĄ?... Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości?
Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość? Jakie świadectwo dasz kolejnym pokoleniom?
Co zrobisz, aby potomni godnie żyli w suwerennym państwie? I wreszcie, czy jesteś patriotą?
ZAPAMIĘTAJ:
WOLNOŚĆ to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania.
WOLNOŚĆ to możliwość wyboru.
WOLNOŚĆ to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to czy wróci…
WOLNOŚĆ to szczęśliwe powroty.
WOLNOŚĆ to dom pełen ukochanych ludzi.
NIE MA NIC CENNIEJSZEGO NAD WOLNOŚĆ!!!
Dzięki pieśniom we wspaniałym wykonaniu szkolnego chóru oraz solistów uczczono bezimiennych bohaterów walki o godność i niepodległość Polski. Występ stał się ucztą duchową dla widzów. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała oraz wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Doceniła aktorski trud uczniów, nagradzając wielokrotnie występ gromkimi oklaskami.
Po zakończeniu akademii głos zabrała pani Dyrektor Małgorzata Rusinowska, która podziękowała wszystkim uczniom za przepiękny i wzruszający występ. Szczególne słowa podziękowania skierowała do nauczycielek: p. Ewy Sulimy, p. Danuty Wiktorowskiej - odpowiadających za montaż słowny, p. Aleksandry Rusinowskiej – odpowiedzialnej za taniec, p. Joanny Fabiszewskiej – odpowiedzialnej za pieśni patriotyczne oraz p. Agnieszki Dygas – odpowiedzialnej za wykonanie dekoracji.
W tym wyjątkowym dniu pani Dyrektor podkreśliła, iż należy przypominać, szczególnie najmłodszym pokoleniom, dzieje odradzania się państwa polskiego. Zaapelowała, aby uczniowie zadbali o wywieszenie flagi w dniu 11 listopada. Niech powiewa przed każdym domem na znak dumy z bycia Polakiem. Podkreśliła też, że Polski nie otrzymaliśmy w prezencie, nasi przodkowie walczyli o nią 123 lata, aby mogła wrócić na mapę Europy. Składając dziś hołd naszym przodkom, za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń. Pielęgnujmy i dbajmy o symbole narodowe. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach.
MY, MAMY DZIŚ SZCZĘŚCIE ŻYĆ W WOLNYM KRAJU.
W ramach szkolnych obchodów Święta Niepodległości w naszej bibliotece została zorganizowana specjalna wystawa czytelnicza. Wyeksponowane zostały przede wszystkim książki o tematyce patriotycznej, historycznej – opisujące dzieje Polski i wydarzenia związane z walką o naszą wolność. Uczniowie mogli również zapoznać się z książkami geograficznymi, przyrodniczymi i turystycznymi, informującymi o polskich zabytkach i ciekawych miejscach wartych odwiedzenia. Wśród prezentowanych książek nie zabrakło też biografii wybitnych Polaków. Na najmłodszych uczniów czekały w bibliotece kolorowanki, które nie tylko zapewniły im ciekawą zabawę, ale także miały na celu edukację na temat historii Polski i jej symboli narodowych. Mamy nadzieję, że działania podjęte przez bibliotekę szkolną skłoniły uczniów do refleksji nad historią naszego kraju i wzięcia odpowiedzialności za jej dalsze losy, bowiem zgodnie ze słowami piosenki pt. ,,Ojczyzna’’ Marka Grechuty: „Bez historii, mowy, sztuki/ Bez mądrości tej z nauki/ naród się zamieni
w bezimienny kraj”.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Galeria zdjęć do tego artykułu (32) - Zobacz galerię