WYCIECZKA DO ŁODZI W RAMACH PROGRAMU MEN PODRÓŻE Z KLASĄ
W dniach 30 -31 października 2024 r. piąto – i szóstoklasiści wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Inicjatorką wyjazdu była pani: Agnieszka Stępień, którą wraz z paniami Grażyną Kot, Eweliną Pastuszką i Agnieszką Dygas sprawowała opiekę nad dziećmi. Przedsięwzięcie udało się zrealizować w ramach programu MEN ,,Podróże z klasą”. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z ministerstwa oraz finansowego wkładu własnego, 45 uczestników wyjechało na 2- dniową wycieczkę do Łodzi.
Uczestnicy wycieczki swoje przeżycia i wspomnienia spisali w formie dziennika.
30 października 2024 (środa)
O godzinie 5.30 spotkaliśmy się na zbiórce na parkingu przy Kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Ciepielowie. Po załadowaniu bagaży i zajęciu miejsc ruszyliśmy w drogę. Podczas podróży rozmawialiśmy i śpiewaliśmy. Trasa z Ciepielowa do Łodzi upłynęła w miłej atmosferze i szybko dojechaliśmy do celu. Jako pierwsze zwiedziliśmy ZOO i orientarium – największy kompleks w Europie poświęcony zwierzętom Azji. Niezapomnianym przeżyciem była kąpiel słoni, na którą czekaliśmy z niecierpliwością. Zwierzęta najpierw obsypywały się piaskiem, a następnie wchodziły do wody. Mogliśmy je oglądać z góry, a także przez szybę w kąpieli, dokładnie widzieliśmy jak pływają. Potężne zwierzęta majestatycznie wchodziły do wody i oblewały się nią. Patrzenie na to zjawisko było niesamowitym przeżyciem. Po tym widowisku udaliśmy się do miejsca, gdzie zamieszkują rozmaite gatunki małp. To niezwykle ruchliwe zwierzęta, które bardzo chętnie pozowały do zdjęć. W tej części ZOO widzieliśmy jeszcze np. wydry i aligatora. Warto wspomnieć, że każde zwierzę miało swoje imię. W orientarium zobaczyliśmy egzotyczne rośliny oraz wiele gatunków zwierząt. Największą atrakcją okazał się podwodny tunel, z którego mogliśmy podziwiać przepływające nad naszymi głowami rekiny, płaszczki oraz przepiękne, kolorowe rybki. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się kapibary oraz „dzidziuś” hipopotam. Niezwykłym przeżyciem dla nas była możliwość dotknięcia żywych karaluchów. Podczas wędrówki po ZOO wzbogaciliśmy nasze wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata i zapoznaliśmy się z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki i Techniki EC1, które mieści się na terenie historycznej elektrowni łódzkiej. To wyjątkowe, nowoczesne miejsce, w którym można zgłębić tajniki najbardziej skomplikowanych zjawisk poprzez eksperymentowanie. Na miejscu czekały na nas liczne ekspozycje – skupione wokół nauki i techniki. Głównym celem powstania tego miejsca była popularyzacja nauki zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych oraz zaprezentowanie najbardziej skomplikowanych zjawisk w przystępnej, interaktywnej formie. W centrum spędziliśmy dwie godziny, doskonale bawiąc się oraz zdobywaliśmy wiedzę w atrakcyjny dla nas sposób.
Późnym popołudniem przybyliśmy do Hotelu Mazowiecki, opiekunowie zakwaterowali nas w pokojach i zjedliśmy pyszną kolację. Wieczorem udaliśmy się jeszcze na krótki spacer ulicą Piotrkowską i podziwialiśmy uroki miasta nocą.
31 października 2024 (czwartek)
Drugiego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszyliśmy na dalsze poznawanie atrakcji w Łodzi. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Kinematografii, które mieści się w dawnej rezydencji fabrykanta Karola Scheiblera. Najbardziej podobała nam się interaktywność wystaw – wiele eksponatów mogliśmy uruchomić i poznać zasady ich działania. Z przyjemnością oglądaliśmy część z pomieszczeniami i postaciami z bajek, z którymi robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Mogliśmy poznać bogaty wystrój wnętrz, w których powstawały sceny do wielu filmów. Punktem kulminacyjnym naszego pobytu w Łodzi był spacer po mieście panem przewodnikiem, który zapoznał wszystkich z ciekawymi miejscami miasta , m.in. ulicą Piotrkowską – najdłuższym deptakiem w Polsce, okazałymi kamienicami, pokazującymi pełne bogactwo architektury XIX wieku, oryginalne pomniki, np. Juliana Tuwima. Przedstawił też zagadnienia związane z historią zakładów włókienniczych, gdyż miasto to było ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Polsce. Zwieńczeniem pobytu w Łodzi była krótka wizyta w słynnym Centrum Handlowym Manufaktura.
Po całodniowej wycieczce zjedliśmy posiłek w restauracji McDonald, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Podróż do Ciepielowa minęła w przyjemnej atmosferze. Uczniowie śpiewali ulubione piosenki i dzielili się wrażeniami z pobytu w Łodzi.
Dwa dni spędzone w Łodzi dały nam możliwość poznania charakteru tego niezwykłego miasta, słynącego z fabryk i zakładów włókienniczych, miasta wielu kultur, w którym tradycje przemysłowe łączą się z nowoczesną techniką. Wróciliśmy z wycieczki zadowoleni i bogatsi o wiele cennych informacji z dziedziny kinematografii oraz wiadomości przyrodniczych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki!
W tym miejscu pragniemy podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Ciepielów - Panu Arturowi Szewczykowi za nieustanne wspieranie wyjazdów naszych uczniów, a pracownicom UMiG w Ciepielowie Paniom: Annie Jamce, Monice Jamce i Joannie Żuchowskiej dziękujemy za zaangażowanie, wskazówki i pomoc w przygotowywaniu wniosku. Po raz kolejny uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań w różnorodnych dziedzinach, a wspólne przeżycia zacieśniły nasze więzi.
Cieszymy się, że nasi uczniowie mają uatrakcyjniony proces edukacyjny dzięki działaniom nauczycieli i organu prowadzącego.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Galeria zdjęć do tego artykułu (48) - Zobacz galerię