strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » ZAKOPIAŃSKA PRZYGODA KLAS TRZECICH

ZAKOPIAŃSKA PRZYGODA KLAS TRZECICH


W poniedziałek 16 września klasy trzecie wyjechały na trzydniową wycieczkę do Zakopanego z projektu „Podróże z klasą”. Po drodze pan przewodnik zapoznał wszystkich z harmonogramem wyjazdu. Po kilku godzinach jazdy zatrzymaliśmy się w sieciowej restauracji na posiłek. Po dotarciu do stolicy Tatr wszyscy poszliśmy do Centrum Edukacji Przyrodniczej na zajęcia edukacyjne pt. „Tatrzańska przygoda”. Dzieci oglądały i podziwiały makiety roślin i zwierząt występujących w górach. Obejrzały film nt. niebezpieczeństwa i zagrożeń jakie możemy napotkać na stokach górskich ze strony zwierząt, jak i warunków atmosferycznych. Gościliśmy również w salce imitującej jaskinię górską, która obrazowała dzieciom wiadomości jakich zaczerpnęły już na zajęciach w szkole. Następnie udaliśmy się do Willi „Górska przystań ” w Murzasichle, gdzie miały miejsce nasze noclegi wraz z wyżywieniem. Po obiadokolacji  na dzieci czekała kolejna atrakcja jaką były warsztaty „Oscypek”. Zapoznaliśmy się z etapami powstawania regionalnego sera z owczego mleka jakim jest oscypek i bundz. Dzieci czynnie brały udział w wyrabianiu oscypków i ich degustacji. Cisza nocna zaczynała się o godz. 22.00, więc po skończonych warsztatach wszyscy mogli odpocząć. Dzieci pełne wrażeń i emocji po przebytym dniu nie mogły długo zasnąć i nacieszyć się czasem spędzonym z rówieśnikami poza domem. Kolejnego dnia o godz. 8.00 czekało na nas przygotowane śniadanie, gdzie każdy mógł wybrać dla siebie ulubione przysmaki i najeść się do woli, by mieć dużo siły na górską wędrówkę. Pierwszym punktem był spacerek z przewodnikiem górskim Panem Władkiem, który u progu Doliny Strążyskiej wspomniał nam jaką roślinność możemy zobaczyć i jak należy się zachować na szlaku górskim. P. Władek bardzo ciekawym i dostosowanym do dzieci języku opowiadał o miejscu, którym podążaliśmy. Celem naszej wędrówki było dotarcie do Wodospadu Siklawica, pod samą „ścianą Giewontu” i pobranie z niego próbki wody. Wędrując dzieci sprawdzały swoją wytrwałość i podziwiały przepiękne widoki górskie. Największe wrażenie robił na nas krzyż na Giewoncie i ciekawe opowieści pana Władka. Po zejściu ze stoku przeszliśmy reglem dolnym – „Ścieżką pod reglami’ mijając Wodospad Spadowiec i podążając dalej do Tatrzańskiego Parku Edukacji, gdzie czekała już na nas kolejna przygoda. Jako pierwsza powitała nas p. przewodnik z sową puchatką, która opowiadała ciekawostki o życiu sowy w TPN. Dalej dzieci miały zajęcia praktyczne z mapą i kompasami, gdzie mogły wykorzystać wiedzę o kierunkach świata zdobytą na lekcji. Z p. Władkiem przeszliśmy do lasu i własnoręcznie  dzieci zbierały do pojemniczków skarby, które później obserwowały pod mikroskopem. Kolejna p. przewodnik oprowadziła nas po zwierzyńcu jaki zamieszkują zwierzęta zamieszkujące TPN. Dzieci słuchając ciekawych informacji o życiu świstaków, kóz, owiec, saren, zajęcy, lisów itd. mogli również pokarmić niektóre zwierzątka. Na koniec wykonały własnoręcznie pamiątkę z TPN.                                      

Po drodze do pensjonatu podziwialiśmy górskie widoki w piękny słoneczny dzień. Pyszna obiadokolacja dodała  nam energii, by ruszyć w dalszą przygodę na Termy Zakopiańskie. Dzieci po wyczerpującym dniu odreagowały wspaniale w basenach termalnych korzystając z wszelakich atrakcji wewnątrz i na zewnątrz. Po roku nauki pływania w naszej pływalni w Ciepielowie na basenach mogły wykorzystać swoje umiejętności i pokazać jak wspaniale oswojeni są z wodą, gdzie czują się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Drugi dzień atrakcji dobiegł końca i mogliśmy zaliczyć go do bardzo wartościowych i pouczających chwil wyjazdu. Ostatni dzień zaczęliśmy od śniadania. Po skończonym posiłku wróciliśmy do swoich pokoi, aby się spakować i udać w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się w Chęcinach, aby odwiedzić Centrum  Nauki  Leonardo da Vinci. Tam każdy według własnego zainteresowania korzystał z rożnych dziedzin techniki. W drodze powrotnej posililiśmy się w restauracji sieciowej i z dużym bagażem wrażeń, przygód i pamiątek wróciliśmy szczęśliwie do Ciepielowa. Wycieczka była bardzo ciekawa, przyjemna i pouczająca. Przywieźliśmy z niej ciekawe doświadczenia i wspomnienia, których nie zapomnimy do końca życia. Wszystkim szczerze możemy polecić wycieczkę w Polskie Góry Tatry.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz pracownikom Urzędu Miasta i Gminy, dzięki którym program „Podróże z klasą” został zatwierdzony, a dzieci mogły skorzystać z tak wspaniałego wyjazdu.




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (126) - Zobacz galerię