strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » DZIĘKUJĄC ZA WSZYSTKO, KŁANIAMY SIĘ NISKO

DZIĘKUJĄC ZA WSZYSTKO, KŁANIAMY SIĘ NISKO


Kolejne pokolenie opuściło mury szkoły… – szkoły, która przez dziewięć lat była niezwykle ważnym miejscem dla ósmoklasistów, bowiem to właśnie w niej, poza domem rodzinnym, spędzali najwięcej czasu. Przeżywali radość sukcesów, gorycz porażek, pierwsze miłości i przyjaźnie…

 

Tegoroczne obchody ukończenia nauki w szkole podstawowej rozpoczęły się tydzień wcześniej od wieczorku pożegnanego klas VIII. Po przerwie, wzorem lat ubiegłych, powrócono do zorganizowania ostatniej, wspólnej zabawy szkolnej dla najstarszych uczniów, w której, oprócz ósmoklasistów, uczestniczyli rodzice oraz pracownicy szkoły. Pięknie udekorowana przez uczniów i wychowawczynie stołówka przeistoczyła się w prawdziwą salę taneczną. Wyśmienicie poprowadzona przez DJ-a impreza sprawiła, że ósmoklasiści bawili się znakomicie. Sobotni wieczór był wyjątkowy, pełen wrażeń i emocji. Wszyscy wspólnie bawili się i śmiali, ale też – niejednokrotnie z łezką w oku – wracali pamięcią do spędzanych tu pięknych lat. Z pewnością spotkanie to pozostanie dla wszystkich miłym wspomnieniem…

 

W przeddzień zakończenia roku szkolnego 2023/2024 w Publicznej Szkole Podstawowej im. dr. Mariana Papuzińskiego w Ciepielowie odbyła się uroczysta akademia z okazji ukończenia nauki na II etapie edukacyjnym. Obchody tego dnia rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym. Modlitwą wdzięczności objęto uczniów, rodziców, dyrekcję, nauczycieli, katechetów, pracowników szkoły oraz wszystkich obecnych na Eucharystii. Zgromadzeni w świątyni uczniowie podziękowali za dary i łaski otrzymane w sakramentach świętych, za możliwość uczęszczania do szkoły, za zdobytą wiedzę i umiejętności. Dziękowano za trud nauki, codzienną troskę, wsparcie w chwilach słabości i drogę prowadzącą do Chrystusa. W modlitwie proszono, aby Bóg błogosławił czas wakacyjnego odpoczynku, umocnił w dobrych postanowieniach i zachował od złego. Po nabożeństwie wszyscy przeszli do budynku szkoły na część artystyczną przygotowaną przez ósmoklasistów pod kierunkiem wychowawczyń – p. Ewy Sulimy i p. Ilony Wosztyl – Bawarskiej oraz p. Joanny Fabiszewskiej – nauczycielki muzyki. Akademię rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie narratorzy koordynujący montaż słowno – muzyczny powitali wszystkich przybyłych na dzisiejszą uroczystość. Pierwsza para uczniów, przechadzając się po sali, zaprezentowała wiersz, który rozbudził w widowni chęć powrotu myślami do swoich szkół. Każdy chciałby poznać losy dawnych kolegów, koleżanek i nauczycieli, dlatego tych jakże wymownych słów nie mogło zabraknąć:

Chciałabym tu kiedyś wrócić,
Chciałabym tu wpaść na chwilę,
Czas upłynie – ja dorosnę,
Przejdę pewnie życia milę.
Chcielibyśmy tutaj wrócić
Ale tak to urządzono
Że ty pójdziesz borem…, lasem…,
A ja pójdę inną stroną

Nikt nam przecież nie zabroni
Wrócić tutaj wspomnieniami,
Po cichutku, tak znienacka
Znów będziemy RAZEM Z WAMI.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej nauczyciele i pracownicy szkoły usłyszeli słowa podziękowania wyrażone w nietuzinkowy sposób, bo poprzez aforyzmy i sentencje. Ich konkluzję potęgował fakt odzwierciedlenia tych treści w codziennych sytuacjach z życia szkolnego. Teksty złotych myśli przeplecione piosenkami i wierszami nadały uroczystości dostojnego charakteru, któremu towarzyszył podniosły nastrój. Słowa płynące prosto z serca i prezentowane utwory muzyczne były wyrazem podziękowania dla tych wszystkich, których ósmoklasiści spotykali na swojej edukacyjnej drodze.              

Nie mogło też zabraknąć humorystycznego akcentu, bo przecież oprócz regułek, wzorów i podstawowej wiedzy ważny jest też dystans do siebie i otaczającego świata. Usłyszane słowa: przez te wszystkie lata my również staraliśmy się poznawać Wasz zawód, dlatego chcielibyśmy zaprezentować Państwu nasze spostrzeżenia dotyczące terminologii nauczycielskiej. Niech zatem prawdziwym ukłonem w stronę wszystkich naszych nauczycieli będzie okraszone humorem vademecum belfrów… niemal od razuwywołały uśmiech na twarzach zebranych. Wszyscy w napięciu przysłuchiwali się uczniowskim interpretacjom abecadła. Najzabawniejsze z nich z pewnością utkwią w pamięci: D – DZIENNIK LEKCYJNY – forma pisarstwa z pogranicza science fiction, F – FREKWENCJA – wynik sumowania, mnożenia i dzielenia tych, co byli, przez tych, co wyszli i już nie wrócili, Ł – ŁAWKA – najlepiej ostatnia, ulubione miejsce przesiadywania na lekcji tych uczniów, którzy nie chcieli nam zrobić przykrości, O – ODPOWIEDŹ – wymuszona przez nauczyciela czynność podzielenia się przez ucznia publicznie i głośno swoją wiedzą. Często odpowiedzią bywa milczenie, P – POPRAWKA – szansa dla ucznia, że nauczyciel okaże litość, R – RODZICE – partnerzy w dialogu, nie zawsze widzący winę swojej pociechy, Z – ZEBRANIE RADY PEDAGOGICZNEJ – ulubiona forma spędzania czasu przez nauczyciela, polegająca na integrowaniu się z innymi nauczycielami w tak zwanym gronie...            

Po zakończeniu części artystycznej nadszedł czas na podziękowania wyjątkowym osobom, które zawsze ósmoklasistów doceniały, słuchały, wskazywały właściwą drogę życia, pomagały pokonywać wszelkie niepowodzenia i nieoznakowane zakręty. A przede wszystkim ubarwiły ich świat, pokazując szerokie horyzonty. Wszystkie wypowiedziane przez młodzież słowa stanowiły ,,miód na serce”.

 

Najpiękniejszy bukiet słów kierujemy do pani Małgorzaty Rusinowskiej - Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciepielowie oraz wicedyrektorów - pani Agnieszki Stępień i pani Marianny Zięby za codzienną opiekę, wskazywanie perspektyw, dar sympatii oraz ogromny wkład włożony w kształtowanie naszego światopoglądu oraz naszą edukację. Dziękujemy za wszystkie porady, pochwały, ale i krytykę, które skłoniły nas do głębszych przemyśleń i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Doceniamy wszystkie starania budowania naszych wnętrz. Wierzymy, że wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych. Wdzięczni za wszystkie lata kłaniamy się nisko i zostawiamy kuferek wspomnień. Żywimy nadzieję, że pozostaniemy w pamięci Pań na bardzo, bardzo długo.

Wyrazy wielkiego podziękowania kierujemy do pana Artura Szewczyka -  Burmistrza Miasta i  Gminy Ciepielów oraz przedstawicieli władz samorządowych za wszelkie dobro, które otrzymywaliśmy, okazywaną na każdym kroku życzliwość, wspieranie i finansowanie nagród na konkursach gminnych, organizację fantastycznych festynów i wszelkich uroczystości środowiskowych. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak wielu przedsięwzięciach na terenie naszej ,,Małej Ojczyzny”. To dla nas zaszczyt, że dzięki Panu doświadczyliśmy tylu niezapomnianych wrażeń. Z całego serca dziękujemy za organizację wyjazdów na bezpłatne Zielone Szkoły – w góry i na Litwę. Poznanie piękna tych cudownych miejsc już zaprocentowało, gdyż  to, co zobaczyliśmy i przeżyliśmy pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Zdajemy sobie sprawę, że mieliśmy ogromne szczęście, uczestnicząc w tych kilkudniowych wycieczkach.

 

Pragniemy również podziękować pani Małgorzacie Bartos -  przewodniczącej Rady Rodziców za całoroczną owocną współpracę, wkład, wielkie zaangażowanie, wspieranie inicjatyw na rzecz szkoły oraz finansowanie nagród na konkursy. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy liczyć na zrozumienie i ofiarność.

 

Dziękujemy również naszym najdroższym Rodzicom za pomoc w każdej sytuacji. To dzięki wam jesteśmy i cieszymy się każdym nowym dniem, dzięki wam poznajemy piękno tego świata, odkrywamy nieznane. Dziękujemy za opiekę, troskę i bezgraniczną miłość, za świadomość, że czeka na nas zawsze cierpliwy i tolerancyjny port macierzysty. Dziękujemy za pokazanie nam, że porażki mogą nas nauczyć czegoś pożytecznego. I choć nieraz przysparzamy wam wielu zmartwień, chcielibyśmy wam powiedzieć, że po prostu was kochamy.

Drogim Wychowawczyniom dziękujemy za wszystkie starania, które wkładały Panie w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że ten wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych. Dziękujemy z codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz. Zdajemy sobie sprawę, ż na efekty tej pracy trzeba będzie czkać długo i cierpliwie, dziękujemy za trud włożony w nasze wychowanie, za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, za każdy pierwszy krok wprowadzający nas w krąg nowych, nieznanych spraw, za uśmiech, serce i cierpliwość… To dzięki Paniom możemy być dumni ze swoich osiągnięć w szkole, dlatego chcielibyśmy z całego serca podziękować za wszystkie momenty, które razem spędziliśmy.

 

Szczególne podziękowania kierujemy do Grona Pedagogicznego i pracowników szkoły. Wyrażamy głęboką nadzieję, że w waszych sercach pozostaną tylko te ciepłe wspomnienia o nas, choć zdajemy sobie sprawę, iż często nasze zachowanie pozostawiało wiele do życzenia. Pragniemy Was szczerze przeprosić za chwile rozczarowań, za oczekiwania, których nie spełniliśmy. Jednocześnie, raz jeszcze dziękujemy za to, że wierzyliście w nas, motywowaliście do zgłębiania wiedzy i poszerzania horyzontów. Choć nie zawsze dawaliśmy temu dowód, to bądźcie pewni, że w głębi serca doceniamy to, ile wysiłku włożyliście w naszą edukację i kształtowanie w nas prawidłowych postaw. Zdajemy sobie sprawę, że nie było to łatwe. Wiemy, że wasza praca nie opierała się jedynie na przeprowadzeniu czterdziestopięciominutowych zajęć lekcyjnych, lecz na czymś znacznie więcej. Zależało wam, byśmy opuścili mury tej szkoły bogatsi. Z tego miejsca zapewniamy, iż będziemy o was zawsze pamiętać i mile was wspominać, a chwile przeżyte w tej placówce będziemy przywoływać z uśmiechem na twarzach.

 

Na zakończenie uroczystości wyrecytowano przepiękny i jakże prawdziwy wiersz:

Choć o szkole każdy myśli co innego,

To wszyscy wnet dojdą do wniosku jednego:

Że, choć w szkole nudno i źle bywać może,

To bez niej sto razy jest nudniej i gorzej!

Bo szkoła to miejsce takie najdziwniejsze,

Które z upływem lat staje się piękniejsze,

I najcudowniejszą mają ją w pamięci

Nie ci, co tu chodzą, – lecz ABSOLWENCI!

Klamrą części artystycznej było wspólne odśpiewanie refrenu kultowej piosenki To już jest koniec z repertuaru Elektrycznych Gitar oraz symboliczne rzucenie do góry czapek absolwentów.

 

Po uroczystej akademii głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Rusinowska, która szczególne słowa skierowała do bohaterów dzisiejszego spotkania. Pani dyrektor przypomniała ósmoklasistom wychowawców I i II etapu edukacyjnego, wyraziła nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą w przyszłości znaleźć im miejsce w dorosłym życiu. Podkreśliła, że nauczyciele dokładali wszelkich starań, by dobrze przygotować ich do egzaminu, ale także do dorosłego i odpowiedzialnego życia. Pani dyrektor wierzy, że choć od września będą kontynuować naukę w nowych szkołach, poznają nowych ludzi, zawiążą nowe przyjaźnie, to nadal będą pamiętać o pierwszej szkole, pierwszych nauczycielach i wspólnych dokonaniach. Życzyła uczniom, aby każda nowa przyjaźń była szczera i wierna, a nowi nauczyciele byli wyrozumiali i sprawiedliwi. Życzyła również mądrze wytyczonych celów. Z jednej strony na miarę możliwości, z drugiej o jeden krok dalej, kierowania się  zasadami, które pozwolą zawsze zachować godność człowieka oraz zdobywać uznanie i szacunek innych. Pani dyrektor uświadomiła ósmoklasistom, aby nigdy nie tracili wiary w własne siły ani w możliwości drugiego człowieka, nie pozwolili, aby ktoś podcinał im skrzydła. Podkreśliła, że każdy z nich jest wspaniałym, wartościowym człowiekiem i każdy ma swoją misję do spełnienia.

Następnie podziękowała pani Małgorzacie Bartos – przewodniczącej Rady Rodziców za owocną współpracę, życzliwość, serdeczny uśmiech oraz wspaniałą pracę na rzecz szkoły i wszystkich uczniów. Zaznaczyła, że każdemu dyrektorowi życzyłaby takiej sumiennej i odpowiedzialnej przewodniczącej. Za ogromny wkład, oddanie uczniom i wielkie zaangażowanie w działania szkolne przekazała na ręce przewodniczącej kwiaty. Wyrazy wdzięczności i podziękowania pani dyrektor skierowała też do grona pedagogicznego za trud włożony w pracę z uczniami, zapał do działania, twórcze pomysły, zaangażowanie, cierpliwość, wyrozumiałość oraz istotny wpływ na budowanie współczesnej edukacji. Na koniec życzyła wszystkim nauczycielom udanego, radosnego i pełnego inspirujących przygód wypoczynku, a uczniom cudownych, niezapomnianych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Wyrazy wdzięczności i słowa podziękowania do dyrekcji, wychowawczyń, nauczycieli i pracowników szkoły skierowała również pani Małgorzata Batos - przewodnicząca Rady Rodziców.  

Następnie pani dyrektor Małgorzata Rusinowska, pani wicedyrektor Agnieszka Stępień wraz z wychowawczyniami: p. Ewą Sulimą i p. Iloną Wosztyl – Bawarską wręczały Listy Gratulacyjne rodzicom najlepszych absolwentów szkoły podstawowej, Dyplomy Absolwenta  Szkoły Podstawowej z dedykacją, świadectwa oraz nagrody książkowe.

Od kilku lat, na pamiątkę nauki w gminie Ciepielów, tradycją jest wręczanie wszystkim absolwentom szkół podstawowych ekskluzywnie wydanego hymnu państwowego wraz z dedykacją: „Edukacja jest najlepszą inwestycją, a więc inwestuj w siebie, poszerzaj horyzonty, bo wiedza jest drugim słońcem dla tych którzy ją posiadają”. Corocznie fundatorem wszystkich przekazanych nagród i upominków jest Burmistrz Miasta i Gminy Ciepielów – pan Artur Szewczyk.

Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców klas ósmych. Wspólne rozmowy, wspomnienia, opowiadane historie umilały ostatnie chwile spędzane w murach szkoły podstawowej.

Wszystkim naszym tegorocznym absolwentom życzymy wielu sukcesów, prostych dróg i wspaniałych dokonań.

 
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (28) - Zobacz galerię