BEZPŁATNA ZIELONA SZKOŁA -ROZTOCZE
W dniu 14 maja, we wtorek, w godzinach porannych uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami wyruszyli na „Zieloną Szkołę”, kierując się na tereny Roztocza. W planie wycieczki było wiele ciekawych atrakcji na każdy dzień. Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Puławy, podążając śladami historii Czartoryskich. Następnie zwiedzali urokliwy Kazimierz Dolny oraz Nałęczów. Kolejnego dnia spacerowali szlakiem szumów wodnych nad Tanwią. Zwiedzili Zwierzyniec, Zagrodę „Guciów” oraz Krasnobród. Kolejnym miejscem turystycznych atrakcji był Zamość i Szczebrzeszyn. W ostatnim dniu „Zielonej Szkoły” uczniowie poznali piękne zakątki Sandomierza.
DZIEŃ 1
Naszą przygodę z Roztoczem zaczęliśmy już we wtorek o godzinie 7.50. Wyruszyliśmy spod Szkoły Podstawowej przy ulicy Lekarskiej. Po miłej przejażdżce autokarem dotarliśmy do Puław, gdzie czekały na nas liczne atrakcje. Pierwszą atrakcją był spacer po Parku Czartoryskich. W trakcie spaceru zwiedzaliśmy wiele zabytków i ciekawych miejsc, o których opowiadał nam pan przewodnik. Następnie zaplanowany był postój i zwiedzanie Kazimierza Dolnego. W Kazimierzu najbardziej urzekła nas Góra Trzech Krzyży. Niesamowitym przeżyciem był również rejs statkiem po Wiśle. Z wielu atrakcji w Kazimierzu te najbardziej nam się podobały. Po tych przeżyciach przyszedł czas na zwiedzanie kolejnego miejsca - Nałęczowa. Tam spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym. Podziwialiśmy Pałac Małachowskich, ławeczkę Prusa, Stare Łazienki i Pijalnie wód mineralnych. Zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w Biłgoraju. Po pysznej obiadokolacji poszliśmy spać, aby pełni sił zwiedzać dalej piękne Roztocze.
DZIEŃ 2
Dzień drugi rozpoczęliśmy wyśmienitym śniadaniem ze szwedzkiego stołu o 8.30. Po posiłku mieliśmy jeszcze godzinę na przygotowanie się do wyjazdu. Pierwszym miejscem zwiedzania tego dnia był rezerwat przyrody nad Tanwią w Roztoczańskim Parku Narodowym. Spacer wśród szumów rzeki Tanwi wyciszył nas i uspokoił po wczorajszym dniu. Następnie odwiedziliśmy ciekawe miejsca w Krasnobrodzie – Muzeum wieńców dożynkowych, znajdujący się w zabytkowym modrzewiowym spichlerzu z 1795 roku na dziedzińcu klasztoru, Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne z ekspozycją etnograficzną oraz Ptaszarnię, w której podziwialiśmy bażanty, pawie, gołębie i kuropatwy. Kolejnym miejscem zwiedzania była zagroda w Guciowie. Ten roztoczański mini-skansen pokazał nam jak wyglądał i funkcjonował ten region za czasów Jana Zamojskiego. Kolejnym jak i ostatnim na dziś celem był Zwierzyniec - pełna uroku, zatopiona w zieleni miejscowość Roztocza z malowniczo położonym kościołem „na wodzie” oraz obiektami z czasów Ordynacji Zamojskiej. Po ciężkim dniu udaliśmy się do hotelu, zjedliśmy obiadokolacje i zaczęliśmy się integrować.
DZIEŃ 3
Trzeciego dnia po śniadaniu uczniowie wyruszyli odkrywać piękne zakątki w Zamościu. Spacer po tym pięknym mieście rozpoczęliśmy od obejrzenia i wysłuchania historii zabytkowej Twierdzy Zamość, powstałej w latach 1579-1618. Po przejściu przez Bramę Lwowską wkroczyliśmy na teren Starego Miasta. Byliśmy zachwyceni wyglądem barwnego Rynku Wielkiego z Ratuszem, co uwieczniliśmy na pamiątkowym zdjęciu z przewodnikiem. Szczególnie zachwyciły nas ormiańskie kamienice w pięknych, wyrazistych kolorach. Następnie zwiedziliśmy Katedrę autorstwa włoskiego architekta Bernanda Morando, gdzie dostrzegliśmy charakterystyczny włoski styl. Podziwialiśmy też pierwotną rezydencję wzniesioną przez Jana Zamojskiego – Pałac Zamojskich. Wędrując po urokliwym Zamościu, widzieliśmy również Starą i Nową Bramę Lubelską, Bramę Szczebrzeską oraz Pomnik Jana Zamoyskiego, o których opowiadał pan przewodnik. Po zapoznaniu się z historią Zamościa mieliśmy czas wolny na Rynku, by zakupić pamiątki oraz lokalne drobiazgi. Następnie wstąpiliśmy do restauracji sieciowej na obiad. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Szczebrzeszyna, gdzie obejrzeliśmy dwa pomniki Chrząszcza (co brzmi w trzcinie) oraz wspięliśmy się na wieżę widokową, z której podziwialiśmy piękne krajobrazy Roztocza. Po pełnym wrażeń dniu przyjechaliśmy do motelu na obiadokolację i wypoczynek.
DZIEŃ 4
W piątek, 17 maja, nadszedł ostatni dzień naszego pobytu na Roztoczu. Rano zjedliśmy śniadanie i godzinę później wymeldowaliśmy się z motelu. Opuszczając Biłograj, ruszyliśmy w stronę Sandomierza. Pierwszym obiektem, który zobaczyliśmy, był Wąwóz Królowej Jadwigi. Wysłuchaliśmy wiele ciekawostek na temat utworzenia się tutejszego terenu i przeszliśmy do podziwiania kolejnego zabytku. Był nim Zamek Królewski. Przewodnik opowiedział nam różne fakty, historie i legendy na temat tego budynku, później przespacerowaliśmy się na rynek Sandomierza. Obejrzeliśmy tam piękną Bazylikę Katedralną, Ratusz, Dom Długosza i przemierzyliśmy podziemną trasę turystyczną. Następnie był zaplanowany czas wolny, m.in. na zakup pamiątek. Potem zjedliśmy pyszny obiad w restauracji, pożegnaliśmy naszego przewodnika, który towarzyszył nam przez cały dzień i skierowaliśmy się drogą powrotną w stronę Ciepielowa. Szczęśliwie dotarliśmy na miejsce. Szkoda nam było się rozstawać, ale pod szkołą czekali już na nas stęsknieni rodzice.
Wyjazd był udany i bardzo ciekawy. Poznaliśmy kolejne piękne zakątki naszego kraju, poszerzyliśmy swoją wiedzę na różne tematy, mieliśmy możliwość koleżeńskiej integracji. Bardzo dziękujemy organizatorowi „Zielonej Szkoły” – Panu Arturowi Szewczykowi Burmistrzowi Miasta i Gminy Ciepielów za troskę o nasz rozwój. Dzięki środkom z budżetu Gminy każdy z nas mógł bezpłatnie uczestniczyć w tej niezapomnianej przygodzie z Roztoczem. Wspomnienia zostaną z nami na całe życie.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Galeria zdjęć do tego artykułu (104) - Zobacz galerię