strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » AKADEMIA Z OKAZJI MAJOWYCH ŚWIĄT

AKADEMIA Z OKAZJI MAJOWYCH ŚWIĄT


Historia naszego drogiego kraju nigdy nie była łatwa. Od wieków Polska była nękana wojnami i niszczona wewnętrznymi sporami. Trzeciego Maja 2024 roku przypada 233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja - bardzo ważnego dokumentu o dziejowym znaczeniu. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli jak doszło do tego wielkiego wydarzenia.

Obchody tego dnia rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego.  Uczniowie mieli przypięte ojczyste kotyliony, a w rękach trzymali flagi w barwach naszego kraju. Trzej narratorzy przypomnieli nam najważniejsze wydarzenia z tamtej epoki, a recytatorzy prezentowali wiersze patriotyczne. Jednym z głównych elementów apelu było to, że rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywany świętem wolności i radości: wolność to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, to swoboda i niezależność, wolnym jest ten kto żyje w wolnym kraju, wolność to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w ich oczach i szczęście; Naród: to my Polacy żyjący teraz, to nasi przodkowie, walczący o wolną Polskę, to twórcy Konstytucji 3 Maja; Ojczyzna - to ta ziemia droga, gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga.

Występ uczniów uświadomił nam, że Konstytucja 3 maja obowiązywała tylko 14 miesięcy. Przeciwnicy Konstytucji w kwietniu 1792 roku podpisali w Petersburgu akt konfederacji, który unieważnił ten dokument. Mimo faktu, że Konstytucja została unieważniona to i tak była to wielka próba ratowania zagrożonego bytu Państwa oraz rozbudzenie nadziei na niepodległość ojczyzny.

Występujący uczniowie wspomnieli o tym, że w przededniu Dnia Konstytucji obchodzimy dzień Flagi Narodowej. Jak długo biało-czerwone barwy będą kojarzone z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas Polaków, a przede wszystkim, od młodych Polaków! Zwieńczeniem apelu była recytacja wiersza Pieśń o fladze oraz bardzo ważne słowa: Naród, który nie zna przeszłości, nie ma prawa do przyszłości. Pamiętajmy o tym!
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (12) - Zobacz galerię