strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » GALA FINAŁOWA XI GMINNEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI REGIONALNEJ

GALA FINAŁOWA XI GMINNEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI REGIONALNEJ


W niedzielne popołudnie, 10 grudnia 2023 r., w wyjątkowo udekorowanej sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie odbyła się Gala Finałowa XI Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”. Grudzień jest miesiącem, który przenosi nas w inną, cudowną, wręcz bajeczną scenerię, dlatego pachnące choinki, kolorowe światełka i zapach wigilijnych potraw sprawiały, iż przybywający na przegląd poczuli magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Otwarcia uroczystości dokonali Wójt Gminy Ciepielów Artur Szewczyk oraz Małgorzata Rusinowska – Dyrektor ZS-P w Ciepielowie, którzy powitali przybyłych gości oraz złożyli zgromadzonym świąteczne życzenia: ,,Szanowni Państwo, okres przedświąteczny to czas składania sobie życzeń. Niech te święta będą pełne miłości i nadziei dla Was i Waszych najbliższych, a światło gwiazdy betlejemskiej niech Was zaprowadzi do szczęścia w Nowym 2024 Roku. Abyście przeżywając ten świąteczny czas, pamiętali o pięknych tradycjach i obyczajach, które świadczą o naszej polskości.

Od początku istnienia tej uroczystości, organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. dr. M. Papuzińskiego w Ciepielowie, a honorowy patronat sprawował co roku Wójt Gminy Ciepielów - pan Artur Szewczyk. Pani Dyrektor podziękowała gospodarzowi naszej gminy za wspieranie wszystkich działań naszej placówki podejmowanych dla dobra dzieci. Podkreśliła, że współpraca z organem prowadzącym układa się wzorowo, a dzięki pozyskanym środkom finansowym na realizację rządowych programów nasza szkoła staje się jeszcze bardziej przyjazna uczniom.

Przegląd, od samego początku, cieszy się ogromnym powodzeniem, gdyż prezentowanie inscenizacji słowno – muzycznych z elementami gwary i w strojach odpowiadających tematyce widowiska, jest niecodziennym wyzwaniem, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Aby móc, choć na chwilę, wrócić do przeszłości i powspominać dawne czasy, uczestnicy przeglądu wystąpili przed swoimi bliskimi – dziadkami, rodzicami i rodzeństwem…

Publiczność, z wielkim zainteresowaniem i skupieniem, oglądała wszystkie występy.

Jako pierwsi na tegorocznym Gminnym Przeglądzie Twórczości Regionalnej wystąpiły dzieci z grupy II z Przedszkola Samorządowego i przedstawiły ,,Jasełka bożonarodzeniowe”.   Dzieci przygotowała wychowawczyni – pani Małgorzata Kawałek.

Następnie o świątecznych przygotowaniach opowiedziały przedszkolaki z grupy IV.
Dzieci przygotowała wychowawczyni - pani Karolina Ciecieląg

Do kolejnego przedstawienia poproszono uczniów klas II, którzy zdali relację z wizyty świętego Mikołaja. Dzieci zostały przygotowane przez panie: Katarzynę Oleś i Zofię Pilecką.

Po drugoklasistach wystąpili uczniowie klas trzecich, którzy  zaprezentowali  „Opowieść świąteczną o zwycięstwie dobra nad złem”.  Dzieci zostały przygotowane przez panie: Aleksandrę Rusinowską, Anetę Szewczyk i Iwonę Leszczyk- Kaca.

W ostatniej inscenizacji tegorocznego Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej podziwialiśmy uczniów klas V i VI, którzy wystąpili w przedstawieniu okolicznościowym pt. „Chrzciny u Walków”. Uczniowie zostali przygotowani przez panie: Ewę Sulimę, Danutę Wiktorowską , Urszulę Górską i Joannę Fabiszewską.

Słowa podziękowania i gratulacji skierował pan Wójt do dzieci, które brały udział w przeglądzie. Uczestnicy usłyszeli, że każda grupa zaprezentowała zwyczaje i obrzędy na bardzo wysokim poziomie. A przekazane treści i wspaniała gra aktorska, które dostarczyły wszystkim niezapomnianych przeżyć, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Przedstawiciele wszystkich z grup odebrali puchary wręczone przez Wójta Gminy Ciepielów pana Artura Szewczyka, natomiast każde występujące dziecko otrzymało na pamiątkę udziału w Gminnym Przeglądzie Twórczości Regionalnej „Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”  nagrodę książkową.

Dzieci podziękowały również Wójtowi Gminy za objęcie, po raz kolejny, patronatem Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”,  za wspieranie działań wychowawczych i dydaktycznych naszej szkoły oraz za otwartość serca na ich potrzeby.

Chociaż temat przedstawień był jeden - Boże Narodzenie, to każde z nich było inne. Różne były sposoby przedstawienia, zwyczajów i obrzędów związanych z czasem Narodzenia Bożej Dzieciny. Były to minispektakle z bogatą i ciekawą scenografią, barwnymi strojami, a także ujmującymi, jakże pięknymi polskimi kolędami. Dzieci dały pokaz swoich talentów artystycznych i umiejętności gwarowych. Mali aktorzy zabrali widzów na wspaniałą ucztę duchową, a po występach byli nagradzani zasłużonymi, gromkimi brawami. Zgromadzona publiczność bawiła się doskonale. Rodzice z dumą i ogromnym zaciekawieniem śledzili występy swoich dzieci na scenie. Podczas całej uroczystości panowała cudownie rodzinna atmosfera, bowiem występy dzieci podziwiali ich bliscy.

Przybyli goście wyrazili zadowolenie z organizacji tego szczególnego dnia. Z niejednych ust organizatorzy usłyszeli słowa uznania i pochwały. Z wielkim przekonaniem i nadzieją w głosie deklarowali swój udział w kolejnych takich spotkaniach. 

Kiermasz świąteczny zorganizowany przez Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego cieszył się ogromnym powodzeniem. Domowe ciasta, przepiękne stroiki wykonane przez dzieci przykuwały uwagę wszystkich obecnych na niedzielnej uroczystości.

Pani Dyrektor Małgorzata Rusinowska skierowała słowa podziękowań do nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali uczniów do występów oraz stworzyli przepiękną dekorację. Dbali, aby każdy szczegół był dopracowany. Dołożyli wszelkich starań, by inscenizacje stały się przepięknymi widowiskami podziwianymi przez tak szeroką publiczność.

Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu o słuszności idei organizowania przeglądu regionalnego i łączenia go z wielopokoleniowym spotkaniem integracyjnym. Powrót do czasów odległych i przenoszenie ich we współczesne realia napawa nas dumą, gdyż współczesne pokolenie chce pielęgnować tradycje swoich przodków. Sięganie do „zwyczajów i obrzędów naszych ojców” odkrywa przed nami uroki ciepielowskiej obrzędowości, która warta jest, aby ją przywrócić, a tym samym ocalić od zapomnienia.

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (89) - Zobacz galerię