strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » OBCHODY 105. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

OBCHODY 105. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


,,Polska - Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna”.

Listopad – miesiąc wspomnień i pamięci narodowej. Z jednej strony sprzyja zadumie i refleksji, z drugiej zaś napawa Polaków optymizmem i radością, bowiem po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy. Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości organizowanych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ciepielowie. Coroczne przygotowania do obchodów rozpoczynają się od akcentu dekoracji, który ma na celu podkreślić naszą chlubę z bycia Polakiem. Okna przedszkola oraz szkoły w piękny i wyrazisty sposób eksponowały barwy narodowe, a prace plastyczne przedszkolaków i uczniów, przedstawiające pejzaże i historie naszego państwa, zostały wyeksponowane na tablicach i wystawach. 

Narodowe Święto Niepodległości to dla każdego Polaka ważny dzień - symbol miłości Ojczyzny, walki o niepodległość, symbol wiary oraz zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas przede wszystkim do zastanowienia się nad wartością wolności, szczególnie w tak trudnych czasach, gdy za naszą granicą od ponad sześciuset dni trwa wojna…

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, cała społeczność przedszkolna i szkolna oddała hołd wszystkim Polakom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Tradycyjnie, 

uczniowie, chcąc podkreślić wagę obchodzonego święta, ubrani byli w stroje galowe lub biało-czerwone, do których były przypięte kotyliony w barwach narodowych.

Uroczyste obchody w naszej szkole rozpoczęły się od powitania i przemówienia pani dyrektor Małgorzaty Rusinowskiej. Zgromadzeni w sali usłyszeli niezwykle ważne słowa dotyczące wolności, którą wywalczyli dla nas nasi przodkowie, płacąc często najwyższą cenę – cenę życia. W tym wyjątkowym dniu pani dyrektor podkreśliła, iż należy przypominać, szczególnie najmłodszym pokoleniom, dzieje odradzania się państwa polskiego.

Następnie pani wicedyrektor Agnieszka Stępień ogłosiła wyniki konkursu plastycznego pt. ,,Pejzaże Polski” organizowanego dla klas IV-VIII. Podziękowała uczniom za zaangażowanie i wysiłek włożony  w wykonanie przepięknych prac. Po wręczeniu nagrodzonym uczestnikom upominków i pamiątkowych dyplomów, nadszedł moment rozpoczęcia montażu słowno – muzycznego przygotowanego z okazji upamiętnienia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

O symbolicznej godzinie 11:11 w całym Zespole Szkolno – Przedszkolnym rozbrzmiał hymn państwowy ,,Mazurek Dąbrowskiego". Po raz kolejny nasza placówka przystąpiła do  ogólnopolskiej akcji MEiN „Szkoła do hymnu”.

Po odśpiewaniu hymnu, uczniowie klas 8a, 8b oraz 7b zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. W tym roku części artystycznej przyświecało motto: „ Polska – Ojczyzna... Kraina, która się w sercu zaczyna”.  Uczestnicy akademii poznali niełatwą drogę ku wolności, którą przeszli nasi przodkowie. Usłyszeli, że choć Polskę wykreślono z mapy Europy, nigdy nie wymazano jej z serc Polaków. Tragedia rozbiorów i  utrata niepodległości nie załamały narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania wolności stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją  kulturę, język i obyczaje. Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem , próbując ratować Ojczyznę. Nasi przodkowie wszelkimi możliwymi sposobami walczyli o zachowanie polskości. Walczyli w kraju i na emigracji. Przypomnieli całemu światu, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”. W przejmujących wierszachrecytatorzy przedstawili losy naszego kraju, o który każde zniewolone pokolenie toczyło zacięty bój. O choćby najmniejszy skrawek ziemi walczyli Wszyscy – Żołnierze, Legioniści, Poeci, Pisarze – jedni z bronią w ręku, drudzy z piórem w dłoni, abyśmy my dzisiaj znali dzieje swojej Ojczyzny. Fragment ,,Hymnu do miłości Ojczyzny” Ignacego Krasickiego przedstawił wyraz prawdziwego patriotyzmu, jaki wykazywali nasi Rodacy: ,,Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,/Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe./Byle cię można wspomóc, byle wspierać,/Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać”.

Dzięki pieśniom we wspaniałym wykonaniu szkolnego chóru oraz solistek uczczono bezimiennych bohaterów walki o godność i niepodległość Polski. Zwieńczeniem programu było zaprezentowanie dat ważnych, choć bolesnych, wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, które każdy Polak powinien znać. Ponadto, Samorząd Uczniowski podkreślał, ważność wartości, jakimi były, są i będą: OJCZYZNA, PATRIOTYZM I WOLNOŚĆ, a chłopcy- żołnierze i narratorzy montażu słowno – muzycznego, poprzez piękne gesty, podkreślili, że barwy narodowe powinniśmy mieć zawsze w sercu. Wzruszające deklamacje, głęboka treść prezentowanych tekstów, wymowna dekoracja ukazująca symbole i barwy narodowe oraz postawa uczniów pełna zaangażowania sprawiły, iż występ stał się ucztą duchową dla widzów. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała oraz wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Doceniła aktorski trud uczniów, nagradzając występ gromkimi oklaskami.

Po zakończeniu akademii głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Rusinowska, która podziękowała wszystkim uczniom za przepiękny występ. Słowa podziękowania skierowała również do nauczycielek: p. Ewy Sulimy, p. Danuty Wiktorowskiej - odpowiadających za montaż słowny, p. Joanny Fabiszewskiej – odpowiedzialnej za pieśni patriotyczne oraz p. Agnieszki Dygas – odpowiedzialnej za wykonanie dekoracji.

Na koniec słowa skierowała do wszystkich zgromadzonych, podkreślając szacunek do symboli narodowych. Pani dyrektor zaapelowała, aby uczniowie zadbali o wywieszenie flagi w dniu 11 listopada. Niech powiewa przed każdym domem na znak dumy z bycia Polakiem. Podkreśliła też, że Polski nie otrzymaliśmy w prezencie, nasi przodkowie walczyli o nią 123 lata, aby mogła wrócić na mapę Europy. Składając dziś hołd naszym przodkom, za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana  w naszych sercach i umysłach. My, mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że WSZYSTKIM IMIENNYM I BEZIMIENNYM BOHATEROM winni jesteśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość. Oby biało – czerwona zawsze powiewała na maszcie, jako znak polskich zwycięstw.

Wspominając dzień 11 listopada 1918 r., zwróćmy się wdzięczną myślą ku naszym dziadkom i pradziadkom i wspomnijmy, jak z patriotyzmu oraz entuzjazmu, z walki oraz idei wyłoniła się Polska – nasza Ojczyzna… Zastanówmy się nad wartością, jaką jest wolność. Pomyślmy o tych, którzy wolności wszelako rozumianej nigdy nie zaznali – bo nie zdążyli…

 

 

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (49) - Zobacz galerię