SZKOŁA PAMIĘTA
,,NIE UMIERA TEN, KTO TRWA W SERCACH I PAMIĘCI NASZEJ".
30 października 2023r. uczniowie klas czwartych pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wyjeździe do Miejsc Pamięci Narodowej na terenie naszej małej Ojczyzny pod przewodnictwem Wójta Gminy Ciepielów p. Artura Szewczyka w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. W ostatnim tygodniu młodzież pod opieką wychowawców i nauczycieli przygotowywała miejsca, porządkując okolice pomników i grobów. Uczniowie sprzątali stare znicze, grabili liście, wyrywali chwasty i zmywali nagrobki.
Wędrówka zaczęła się od cmentarza w Antoniowie, gdzie dzieci, przy pomniku orła - symbolu polskości, wysłuchały opowieści o historii trzech bezimiennych żołnierzy, którzy zginęli w pierwszych dniach września 1939 roku. Następnie wszyscy udali się na cmentarz w Ciepielowie, gdzie z powagą i zadumą odwiedzili pomniki i groby osób związanych z wydarzeniami II wojny światowej. Pan Artur Szewczyk pokazał czwartoklasistom miejsca spoczynku osób zasłużonych. Przy grobie rodziny Kowalskich opowiedział o niespotykanej odwadze i pomocy Żydom, którzy poświęcili życie, ratując drugiego człowieka. Przypomniał również o rodzinie Skoczylasów, Obuchiewiczów i Kosiorów ze Starego Ciepielowa i Rekówki. Kolejnym odwiedzonym miejscem był grób wójta gminy Bogdana Czapli. Pan Artur Szewczyk przypomniał sylwetkę swojego poprzednika i wspomniał o jego dokonaniach. Następnie uczniowie przeszli do grobu żołnierzy poległych pod Dąbrową i jak zaznaczył pan wójt, ten pomnik jest niezwykle ważny i prosił o zapalenie zniczy w uroczystość Wszystkich Świętych. Przybliżył wydarzenia, jakie miały miejsce pod Dąbrową, nawiązał do obchodów patriotycznych i biegu „Tropem Wilczym”, w którym uczniowie uczestniczyli we wrześniu. Najbardziej rozpoznawalny pomnik na cmentarzu w Ciepielowie przykuł uwagę uczniów, bowiem śmigło wbudowane w postument jest symbolem pilotów i lotnictwa. Miejsce spoczynku Mariana Futro i wydarzenia z czasów II wojny światowej były kolejnym punktem wędrówki. Następnie przeszli do grobu rodziny Siepietowskich i wspomnienia o partyzantach, społecznikach, ludziach wielkiego serca. Kolejno grób patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie dra Mariana Papuzińskiego – lekarza, społecznika, działacza. Naprzeciwko odwiedzili grób wicemarszałka Wacława Długosza. I spacer wzdłuż alejki przed grób dowódcy Batalionów Chłopskich płk. Władysława Owczarka.
Następnie uczniowie przejechali przed pomniki w Starym Ciepielowie i Świesielicach. Kolejnym punktem wycieczki o charakterze patriotycznym było odwiedzenie Miejsc Pamięci Narodowej pod Dąbrową. Pan Wójt Artur Szewczyk przedstawił uczniom wydarzenia, jakie miały miejsce w lesie pod Dąbrową w czasie II wojny światowej z udziałem jeńców wojennych 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca. Kolejno w Chotyzach pomnik Władysława Owczarka ps. „Bula” przedstawiający hasło wychowawcze Batalionów Chłopskich: „Trzeźwość, Uczciwość, Umiejętność to Droga Szczęścia”. Na zakończenie pomnik Jana Sońty ps. „Ośka” przed szkołą przy Placu Zwycięstwa. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej na wszystkich grobach i pomnikach złożyli wieńce w barwach biało – czerwonych oraz zapalili znicze.
W chwili zadumy i modlitwy nad mogiłami tych, którzy na stałe związani byli z rodzinną ziemią czy na tej ziemi zginęli, w ciszy i spokoju poznali historie zasłużonych, dla których hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna” były najważniejsze. Takie żywe lekcje historii stały się tradycją szkoły, gdyż wartości patriotyczne to ważny cel w kształceniu przyszłych pokoleń, które powinny znać bohaterów najbliższej okolicy. To była nie tylko prawdziwa lekcja historii, ale przede wszystkim lekcja patriotyzmu, który powinniśmy pielęgnować przy każdej okazji. To była również lekcja języka polskiego, gdyż młodzież nauczyła się, co to znaczy być Polakiem. Przesłaniem wędrówki niech będą słowa Józefa Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Uczniowie mają obowiązek znać historię, a dorośli powinni im to uświadamiać i pomagać w realizacji.
Święto Zmarłych zobowiązuje do pamięci i skłania do refleksji nad tym, co przeminęło oraz nad tym, co przyniesie los. Miejmy nadzieję, że takich chwil, które przeżyli bohaterowie, chwil niespokojnych i tragicznych nie doświadczyli nigdy więcej, nie tylko mieszkańcy gminy Ciepielów, ale całej Polski.
1 listopada jest dniem, w którym czcimy Wszystkich Świętych, czyli tych zmarłych, którzy cieszą się już chwałą nieba. W tym dniu modlimy się do Świętych, wypraszając potrzebne nam łaski, zapalamy znicze, ponieważ światło świecy jest ,,promykiem nadziei” na zmartwychwstanie. Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie pamiętali o zmarłych, którzy poświęcili swe życie za Ojczyznę lub oddali je w posłudze innym ludziom. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie pod opieką p. Urszuli Górskiej, p. Grażyny Kot i p. Eweliny Pastuszki udali się pod pomniki poległych żołnierzy, zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Zapalili znicze z napisem: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” i odmówili modlitwy.
,,Pamięć o tych, którzy nie szczędzili sił w walce i pracy dla dobra społecznego, nie może nigdy zaginąć”.
Serdecznie dziękujemy Panu Arturowi Szewczykowi Wójtowi Gminy Ciepielów za żywą lekcję historii, poświęcony nam czas i opowieści o ludziach zasłużonych dla naszej małej ojczyzny pozostających w naszej pamięci.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Galeria zdjęć do tego artykułu (41) - Zobacz galerię