strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » UDZIAŁ ÓSMOKLASISTÓW W PRZEDSIĘWZIĘCIU MEiN

UDZIAŁ ÓSMOKLASISTÓW W PRZEDSIĘWZIĘCIU MEiN


Czy w dzisiejszym świecie technologia wirtualna może zaskoczyć współczesną młodzież? Czy coraz nowsze metody nauczania są w stanie rozbudzić ich ciekawość i kreatywność na tyle, żeby zaszczepić zamiłowanie  do pogłębiania i wzbogacania swojej wiedzy w danej dziedzinie? Choć odpowiedzi na pytania wydają się oczywiste, warto podkreślić, że edukacja w dzisiejszych czasach stwarza mnóstwo możliwości, aby uatrakcyjniać zajęcia lekcyjne i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczniów. Nasza szkoła posiada bogate zaplecze  dydaktyczne i nowoczesny sprzęt, dlatego pojawiające się coraz nowsze rozwiązania w dziedzinie nauki, cieszą nie tylko uczniów, ale i nauczycieli, toteż przy nadarzającej się okazji, nie sposób ich doświadczyć.

Tak też było 12 października br., kiedy nasi ósmoklasiści, na zaproszenie dyrektora ZSOiT w Lipsku, mogli wziąć udział w pokazach dwóch filmów: „Kartka z Powstania” oraz „Wiktoria 1920” z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), w specjalnie przygotowanej scenografii. Oba seanse poprzedzone były prelekcjami wprowadzającymi w tematykę historyczną. Pokazy zostały zorganizowane w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki „Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji”. Dzięki nowoczesnym goglom i odpowiednim słuchawkom uczniowie byli jednymi z głównych bohaterów wydarzeń historycznych. Byli świadkami walk na polu bitwy, ukrywali się przed wrogami w okopach, w piwnicach ustalali plany działania, a z powstańcami ukrywali się przed Niemcami w kanałach. Realizm prezentowanych zdarzeń wywoływał różne emocje, głównie strach i grozę, ale głównym założeniem było uświadomienie  młodym ludziom, jak bardzo poświęcali się nasi Rodacy (powstańcy, żołnierze, cywile), abyśmy dzisiaj żyli w wolnym i bezpiecznym kraju. Poczucie lęku i obawy, ciągłe walki, konspiracyjne działania i niebywały hart ducha miały przekazać jasny komunikat – Ojczyzna jest najważniejsza, a naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać. To, czego doświadczyli ósmoklasiści,  pomoże im lepiej zrozumieć i odczuć wydarzenia rozgrywane podczas powstania warszawskiego czy Bitwy Warszawskiej 1920, bowiem najnowsze technologie docierają do nich mimochodem.

Uczestnictwo w przedsięwzięciu z pewnością rozbudziło ich ciekawość, zwiększyło świadomość i wiedzę historyczną, a to jest najważniejsze, bo nauka poprzez doświadczanie przychodzi łatwiej, a co najważniejsze  prezentuje  narzędzia do jeszcze efektywniejszego wsparcia uczniów w ich edukacyjnym rozwoju.




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (5) - Zobacz galerię