strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » WYCIECZKA EDUKACYJNA,,SZLAKIEM JANA KOCHANOWSKIEGO”

WYCIECZKA EDUKACYJNA,,SZLAKIEM JANA KOCHANOWSKIEGO”


Wzorem lat ubiegłych, w październiku, uczniowie klas VII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Zwolenia i Czarnolasu. Coroczna podróż ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego” pozwala na bliższe poznanie historii życia i twórczości renesansowego poety. Wyjazd  zorganizowała p. Ewa Sulima, która wraz z p. Agnieszką Stępień i p. Grażyną Kot sprawowała opiekę nad siódmoklasistami. Głównymi celami i założeniami wycieczki były: zwiedzanie  kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu przy Nekropolii, obejrzenie wystawy w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu, zaobserwowanie typowych cech renesansowej architektury, poznanie tematycznej ekspozycji w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, spacer po czarnoleskim parku oraz ognisko integracyjne.

Z relacji uczniów…

Pierwszym punktem wycieczki było oficjalne ,,przywitanie się” z renesansowym twórcą, który godnie prezentuje się na cokole w Zwoleniu, nieopodal ratusza. Zgromadzeni wokół pomnika Mistrza usłyszeliśmy od p. Ewy Sulimy kilka znaczących faktów nt. życia i twórczości poety. Następnie skierowaliśmy kroki w główną alejkę, aby odczytać fraszki na zwoleńskim skwerze. Naszą uwagę przykuł fotel stylizowany na renesansowy mebel oraz posąg Urszulki.Każdy strudzony przechodzień może odpocząć w stylowym fotelu i dziś tylko podziwiać Mistrza Jana, bowiem pióro – symbol natchnienia, które trzymała Urszulka, zostało złamane. W drodze do kościoła polonistka  przekazała jeszcze kilka ciekawostek dotyczących twórcy, aby zachęcić nas do pogłębienia wiedzy dotyczącej dokonań literackich Jana Kochanowskiego.

W świętym miejscu pani przewodnik opowiedziała nam historię rodu Kochanowskich i jej związek z tutejszą parafią. W kaplicy Kochanowskich na ścianach umieszczono epitafia: samego Jana z Czarnolasu (czerwony marmur z podobizną Mistrza), rodziców poety - Piotra Kochanowskiego i Anny z Białaczowskich oraz twórcy kaplicy – Adama. Jest też tablica poświęcona pochowanemu w Krakowie Piotrowi Kochanowskiemu (bratankowi Jana) oraz tablica o treści: ,,Jan Kochanowski, wojski sandomierski tu spoczywa. Aby uczony przechodzień nie minął bez uczczenia zwłok takiego męża, którego pamięć u ludzi wykształconych trwać będzie wiecznie, marmur ten znakiem. Umarł 1584 r. dnia 22 sierpnia mając lat 54”.

Następnie wszyscy zeszliśmy do krypty, aby zobaczyć marmurowy sarkofag z pochowanymi szczątkami poety. Nasze zainteresowanie wzbudziła wmurowana w ścianę stara mosiężna płyta z inskrypcją: ,,A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie. W roku 1983 złożyliśmy tutaj prochy poety Jana i rodziny Kochanowskich. Polacy”.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Regionalnym znajdującym się w pobliżu zwoleńskiego kościoła. Tam mogliśmy zobaczyć różne pamiątki: starodawne ubrania szlacheckie, obrazy i wszelkiego rodzaju dzieła sztuki. Ścianę jednej z sal zdobiło okazałe drzewo genealogiczne rodziny Kochanowskich. W innym pomieszczeniu znajdowała się wystawa czasowa zatytułowana ,,Kochanowski. Od portretu do marki”. Twarz, za którą krył się wielki talent, od wieków inspirowała wielu artystów. Przez setki lat kształtowali wizerunek Kochanowskiego w wyobraźni ludzi, niekiedy wzorując się na jego najstarszych XVI-wiecznych przedstawieniach, a czasem całkowicie zmieniając to oblicze. Na wystawie mogliśmy oglądać liczne podobizny Jana Kochanowskiego, począwszy od najstarszych, sporządzanych na przełomie XVI i XVII w., aż po współczesne przedstawienia z plakatów czy grafik. Były to portrety, rzeźby i płaskorzeźby oraz sceny rodzajowe, przybliżające postać i życie czarnoleskiego poety.

Trzecim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Jana  Kochanowskiego
w Czarnolesie. Nasza placówka skorzystała z programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu", dzięki czemu zapłaciliśmy za bilet wstępu jedynie 1 zł.

Przepiękna aleja mieniąca się różnobarwnym kolorytem jesieni doprowadziła nas do okazałego dworu otoczonego parkiem krajobrazowym. Po wejściu do gmachu muzeum przywitała nas pani przewodnik, która zapraszając do pierwszej sali, rozpoczęła opowieść o Mistrzu poezji polskiej. Ekspozycja obejmująca 6 sal muzealnych prezentowała różne okresy życia poety. W gmachu zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowań na temat jego życia i twórczości oraz niektóre pamiątki: dębowy fotel z herbem pokryty oślą skórą. Mieliśmy możliwość podziwiać liczne obrazy, gobeliny, ceramikę, rzeźby, płaskorzeźby i drzeworyty, bowiem kolejne sale ,,odkrywały” chronologicznie wydarzenia z życia naszego poety. Opowieści przewodniczki były bardzo ciekawe, z pewnością wykorzystamy wiedzę na lekcjach j. polskiego. Następnie udaliśmy się do piwnicy budynku. Ogromne zainteresowanie wzbudził interaktywny stół. Otoczyliśmy go i wspólnie rozwiązywaliśmy quiz wiedzy o życiu Jana Kochanowskiego. Ponadto, w następnym pomieszczeniu przyjrzeliśmy się postaciom i szatom z filmu ,,Królowa Bona”, a w kaplicy ,,w towarzystwie renesansowych władców” wysłuchaliśmy muzyki charakterystycznej dla epoki renesansu.

Pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy pospacerować pobliskimi alejkami i podziwiać to szczególne miejsce. Dużym powodzeniem cieszył się legendarny kamień, który według podań ma dawać natchnienie każdemu, kto na nim siądzie.

Zwieńczeniem naszej wycieczki było ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski i pianki. Doskonale bawiliśmy się w pięknych okolicznościach przyrody czarnoleskiego parku. Rozmowom nie było końca. 

Jednak ,,Wszystko co dobre, szybko się kończy”, toteż po kilku godzinach musieliśmy zakończyć wizytę w Czarnolesie. Nieco zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości wróciliśmy do Ciepielowa. Niewątpliwie taka forma lekcji usystematyzowała naszą wiedzę, toteż omawianie twórczości Jana Kochanowskiego pójdzie jak z płatka…

 

 

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (6) - Zobacz galerię