strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » GMINNY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI REGIONALNEJ ZWYCZAJE I OBRZĘDY ZIEMI CIEPIELOWSKIEJ….2018

GMINNY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI REGIONALNEJ ZWYCZAJE I OBRZĘDY ZIEMI CIEPIELOWSKIEJ….2018


 „Na szczęście, na zdrowie na ten Nowy Rok,
Aby was nie bolała głowa ani bok.
Aby wam się rodziła i kopiła
Pszenica, żytko i wszystko,
Abyście mieli w każdym kątku po dzieciątku,
W stodole, na polu, w oborze
Co Wam daj Panie Boże"

Za nami kolejna edycja Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Zwyczaje
i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”, który odbył się 14 grudnia 2018 roku. Tegoroczny przegląd był okazją do prezentacji widowisk teatralnych związanych tematycznie ze zwyczajami okresu Bożego Narodzenia.

Wzorem lat ubiegłych przegląd zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa
w Ciepielowie z Panią dyrektor Małgorzatą Rusinowską jako koordynującą przedsięwzięciu. Przegląd objęty został honorowym patronatem Wójta Gminy Ciepielów – Pana Artura Szewczyka.

W piątkowy poranek uroczystego otwarcia przeglądu dokonała pani Dyrektor Małgorzata Rusinowska, która powitała wszystkich zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów oraz poinformowała, że ideą przeglądu jest krzewienie tradycji ludowej, zwyczajów i obrzędów regionalnych wśród najmłodszych. Wyraziła nadzieję, iż udział w tej uroczystości będzie dla uczestników miłą zabawą, niosącą również wartości edukacyjne.

W sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie prezentowali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie i z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bąkowej.  Każda placówka przygotowała inscenizacje w dwóch kategoriach: przedszkole, klasy I – III i klasy IV – VIII.

Kategoria przedszkole i klasy I – III

Przedszkole – 3-latki ,,Jasełka”, grupę do występu przygotowały panie: Katarzyna Sulima         i Monika Pastuszka.

Przedszkole – grupa 6 – latków ,,Opowieść o Bożym Narodzeniu”, dzieci zostały przygotowane przez panie wychowawczynie: Małgorzatę Skoczylas – Sokół, Beatę Mordak oraz Ewę Garbacz.

Klasy II a i b – PSP Ciepielów scenka pt. ,,Tradycje św. Mikołaja”. – uczniów przygotowały panie Iwona Fijałkowska, Marta Opalska.

Klasa II – PSP Bąkowa – „Zwyczaje bożonarodzeniowe” – uczniów przygotowała pani Dorota Cichoń.

Klasa III b – PSP Ciepielów – inscenizacja ,,Kolędnicy” – uczniów przygotowały panie: Iwona Giemza i Dorota Korczak.

Kategoria klas IV – VIII

Klasa IV b – PSP Ciepielów – ,,Wigilia” - uczniów przygotowała pani Anna Kozek .

Klasa VII – PSP Bąkowa – „ Jak to dawniej na wsi bywało, czyli rzecz o świętach Bożego Narodzenia”  - uczniów przygotowały panie Agnieszka Rolnik i Gabriela Jaworska - Król .

Klasa V b i c – PSP Ciepielów – widowisko pt. ,,Hej kolęda, kolęda” uczniów przygotowały panie Jadwiga Broda i Danuta Wiktorowska.

Klasa VI a – PSP Ciepielów - ,,Wieczerza wigilijna”, uczniów do występu przygotowywały panie: Urszula Górska, Danuta Kozieł i Ewa Sulima.

Jak trudno przygotować dzieci do takiego występu wiedzą tylko te osoby, które się tym zajmowały. A dzieci, jak co roku, dały z siebie wszystko. Każda scenka, każdy występ były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Po prezentacjach Pani dyrektor Małgorzata Rusinowska podziękowała prezentującym się grupom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do występów i zaprosiła małych aktorów na słodki poczęstunek.

 

 
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (20) - Zobacz galerię