strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » DZIEŃ ZIEMI 2024 – SPRZĄTAMY DLA POLSKI

DZIEŃ ZIEMI 2024 – SPRZĄTAMY DLA POLSKI


Na całym świecie Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. To międzynarodowe wydarzenie, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i jest wspaniałą okazją , aby nagłośnić globalne problemy naszej planety. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tej pory wpisał się on na stałe do harmonogramu imprez w niemal wszystkich krajach świata. W Polsce obchodzimy go już po raz trzydziesty czwarty, od 1990 roku. Motywem przewodnim tegorocznego Święta Ziemi jest hasło: „ Ziemia vs. Plastik”. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b pod kierunkiem pani Ilony Wosztyl-Bawarskiej i pani Anny Sulimy przygotowali uroczysty apel, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Florian Plit napisał: „ Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”.

Ponadto przedstawiona podczas apelu prezentacja: „Sos dla Ziemi”, uświadomiła wszystkim zebranym, jak bardzo nasza planeta jest zagrożona. ONZ w raportach dotyczących stanu środowiska zwraca uwagę na konieczność podjęcia konkretnych działań i zmianę sposobu myślenia w tym zakresie. Lekceważąc ten temat stopniowo niszczymy własny dom – Ziemię.

W konsekwencji rzutuje to na jakość naszego pożywienia i wody. Poniedziałkową uroczystość uświetnił również koncert piosenek ekologicznych, podczas którego uczniowie zaprezentowali swój talent artystyczny pod czujnym okiem pań Aleksandry Rusinowskiej i Joanny Fabiszewskiej. Najmłodsi artyści otrzymali ogromne brawa. W tym dniu odbyła się również akcja sadzenia kwiatów rabatowych przed budynkiem naszej szkoły, w którą aktywnie włączyli się miłośnicy przyrody z klas IV – VIII. Celem tego przedsięwzięcia było inspirowanie dzieci i młodzieży do troski o środowisko naturalne, a także o otoczenie szkoły. Chociaż Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz w roku, każdy z nas codziennie musi podejmować działania, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości naszego życia, bo „gdyby nie kropla, nie byłoby oceanu…”.

W ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi dołączyliśmy również do  akcji SprzątamyDlaPolski uczniowie klas czwartych i piątych zaopatrzeni w worki i rękawiczki jednorazowe wyruszyli na sprzątanie najbliższej okolicy. Wyjście rozpoczęto pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Uczniowie sprzątali teren wokół szkoły i otoczenie wokół kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Ciepielowie. Akcja przebiegła bardzo sprawnie jej głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (31) - Zobacz galerię