ŚLADAMI HISTORII ….
W dniu 28 października uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wyjeździe do miejsc pamięci narodowej na terenie naszej gminy: na cmentarzu w Antoniowie: grób – pomnik żołnierzy września 39 i Ciepielowie: między innymi grób rodziny „Kowalskich”, grób Władysława Owczarka, grób lotnika Mariana Futro, grób wójta Bogdana Czapli, grób żołnierzy z Dąbrowy, Władysława Owczarka, dr Mariana Papuzińskiego, miejsce pamięci narodowej w Starym Ciepielowie i Świesielicach, miejsce pamięci narodowej w Dąbrowie, miejsce pamięci w Chotyzach - pomnik płk. Władysława Owczarka, pomnik Jana Sońty „Ośki” przed szkołą w centrum Ciepielowa. Corocznie pod przewodnictwem Wójta Gminy Pana Artura Szewczyka przedstawiciele społeczności uczniowskiej, w przeddzień Wszystkich Świętych, zapalają znicze, składają wieńce i pochylają głowy w chwili zadumy i modlitwy nad mogiłami tych, którzy na stałe związali się z naszą ziemią. Takie żywe lekcje historii stały się tradycją placówki, gdyż wartości patriotyczno – religijne to ważny cel w kształceniu naszych dzieci. W opowieściach Wójta Gminy uczniowie usłyszeli o tragicznych losach rodziny Kowalskich ze Starego Ciepielowa oraz rodzin Wojewódków i Wdowiaków ze Świesielic. Poznali historię walk toczonych na tych ziemiach w czasie II wojny światowej, w obronie ojczystego kraju. Uczniowie usłyszeli opowieść o Władysławie Owczarku, który jako młody chłopak z Chotyz, opuścił rodzinny dom, aby walczyć, bo ojczyzna była w potrzebie. Pan Artur Szewczyk zaznaczył, jak ważne jest upamiętnienie ofiar. Podkreślił, że to przez pamięć możemy uniknąć sytuacji, w której taka historia mogłaby się powtórzyć. Dodał też, że zapewne nikt z nas nie spodziewał się, że nadejdą takie czasy, kiedy wojna, tak bardzo podobna do tej, w której ginęli żołnierze i mieszkańcy naszej gminy, może być tak blisko nas.
Podczas wyjazdu uczniowie poznawali tę dawną historię, z okresu II wojny światowej, ale także wysłuchali informacji na temat osób, które działały w obrębie naszej gminy w późniejszym okresie. A ziemia ciepielowska ma to szczęście, że zamieszkują na jej terenie ludzie, którzy działają dla jej rozwoju i niosą lepsze życie jej mieszkańcom. Doktor Marian Papuziński, patron naszej szkoły podejmował wiele działań, aby objąć mieszkańców Ciepielowa opieką medyczną, z jego inicjatywy teren targowy w centrum miejscowości zagospodarowano na park i przyczyniał się do przedsięwzięć służących rozwojowi gospodarczemu naszego terenu. Uczniowie zgromadzili się również przy nagrobku wieloletniego wójta Gminy Ciepielów - Bogdana Czapli, aby uczcić pamięć. Dowiedzieli się, że jako włodarz naszej gminy podejmował działania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców, były to między innymi budowa nowych budynków szkół w Ciepielowie i Bąkowej, czy rozpoczęcie wodociągowania. Człowiekiem, o którym wielokrotnie wspominał Pan Artur Szewczyk był Władysław Owczarek. To człowiek, dzięki któremu na terenie naszej gminy powstały miejsca upamiętniające zdarzenia z czasów drugiej wojny światowej. W swojej późniejszej działalności zabiegał o kultywowanie pamięci o ważnych wydarzeniach z czasów wojny.
Wójt Gminy zwrócił się z apelem do zgromadzonej młodzieży, aby podczas wizyt na cmentarzach zatrzymali się, zapalili znicz w miejscach pamięci narodowej, zarówno w najbliższych dniach, jak i w każdym innym czasie.
Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Ciepielów Panu Arturowi Szewczykowi za poświęcony nam czas i opowieści o ludziach zasłużonych dla naszej małej ojczyzny. Pana pasja w krzewieniu ducha patriotyzmu i dbałość o poznawanie przez dzieci lokalnej historii jest godna podziwu!
Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:
Galeria zdjęć do tego artykułu (29) - Zobacz galerię