strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE EPIDEMII COVID-19

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE EPIDEMII COVID-19


INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA W TRAKCIE EPIDEMII COVID-19 W POLSCE PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB ZACHOROWANIA NA COVID 19 WYTYCZNE DLA PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W CIEPIELOWIE Z SIEDZIBĄ W WIELGIEM

SPIS TREŚCI

1. Podstawa prawna

2. Podstawowe cele wdrażanych procedur

3. Zakres i okres obowiązywania procedury

4. Zadania rodziców

5. Zadania dyrektora placówki, nauczycieli i pracowników obsługi – szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne – organizacja opieki w przedszkolu

5.1. Organizacja opieki w przedszkolu

5.2. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

5.3. Żywienie

6. Środki zapobiegawcze i ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa

7. Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem

lub zachorowania na Covid-19

8. Procedura postępowania w przypadku zdiagnozowania wirusa u jednego

lub więcej pracowników  

9. Postanowienia

końcowe                                                                                                                                                                          

Załącznik nr 1 - Informacje o Covid 19                                                                  

Załącznik nr 2 – Postępowanie wobec pracowników, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną                                                                                                                                                                                                             

1. Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.).

2 . Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 697 z poźn. zm.).

3 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz.69, z późn. zm.)

4. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2020 roku dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego.

5. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat wydane na podstawie art. 8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).

6. . Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz.1148, z późn. zm.)

2. Podstawowe cele wdrażanych procedur

1. Zapewnienie bezpiecznych warunków dzieciom przebywającym w placówce.

2. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim pracownikom.

3. Uniknięcie zakażenia pracowników i dzieci przez osoby z zewnątrz – rodzice, dostawcy, goście.

4. Zmniejszenie liczby kontaktów na terenie placówki, celem umożliwienia identyfikacji osób, które będą podlegać kwarantannie w przypadku potwierdzonego zakażenia.

5. Informowanie pracowników, rodziców i opiekunów o szczególnych zasadach funkcjonowania placówki w trakcie epidemii Covid-19.

3. Zakres i okres obowiązywania procedury

Procedura obejmuje i reguluje działania dyrektora i pracowników oraz innych osób przebywających na terenie przedszkola przez okres obowiązywania stanu epidemii
COVID-19 w Polsce lub do odwołania.

4. Zadania rodziców

1. W celu zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki podczas pobytu w placówce, należy przekazać dyrektorowi lub nauczycielowi istotne informacje o stanie jego zdrowia.

2. Zaopatrzenie dziecka, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Po przybyciu do przedszkola maseczkę odbiera rodzic/osoba przyprowadzająca dziecko.

3. Przyprowadzanie do placówki dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych. Nie należy posyłać dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy domownicy muszą pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.

4. Zwracanie dziecku uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

5. Regularne przypominanie dziecku o zasadach higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk wodą z mydłem i nie podawanie ręki na powitanie).

6. Wyjaśnianie dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.

5. Zadania dyrektora placówki, nauczycieli i pracowników obsługi - szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne – organizacja opieki w przedszkolu

5.1. Organizacja opieki w przedszkolu

1. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali.

2. Do grupy przyporządkowani są stali opiekunowie i pracownicy obsługi                                                         

3. W grupie może przebywać do 12 dzieci lub za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę – nie więcej niż o

2                                                                                                                                    

4. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna*. * Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia lub pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, np. łazienek). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli i innych sprzętów w niej się znajdujących.                                                                                                                         

5. W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki, puzzle, książki, gry, lalki).

6. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki czy obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.

7. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki żadnych przedmiotów lub zabawek.

8. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę.

9. Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny zabawy na dworze).

10. Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą i między dziećmi wynoszący min. 1,5 m.

11. Personel kuchenny i pomocniczy nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.

12. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2m.

13. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej (wiatrołap, szatnia dziecięca), z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

14. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.

15. Dzieci do placówki są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.

16. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.

17. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).

18. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka. W przypadku podejrzenia choroby u dziecka, gdy nie uda się w ciągu 1 godziny nawiązać kontaktu z rodzicami, przedszkole będzie wzywało odpowiednie służby medyczne.

19. Rekomenduje się używanie termometru bezdotykowego (minimum 1 termometr na placówkę) – dezynfekcja po użyciu w danej grupie.

20. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

21. Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby, należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola. Pomieszczenie to musi być zaopatrzone w odpowiednie środki higieniczne oraz środki higieny osobistej: maski, przyłbice, rękawiczki i fartuchy jednorazowe.

22. Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.

23. Sprzęt na placu zabaw lub boisku powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.

24. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren przedszkola (np. spacer do parku).

5.2. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

1. Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do przedszkola.

2. Należy dopilnować, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.

3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety (czas mycia co najmniej 30 sekund ).

4. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników.

5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji                                                                6.Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).                                                                                 

7. Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk - instrukcje.

8. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

5.3. Żywienie

 1. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdym posiłku oraz korzystanie z jednorazowych naczyń i sztućców

6. Środki zapobiegawcze i ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa

1. Stosowanie przez wszystkich pracowników i osób przyprowadzających i odbierających dzieci następujących zasad bezpiecznego zachowania:                                                            

- Często myj ręce Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

- Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie.

- Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej.

- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.

- Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe Powierzchnie dotykowe w tym biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.

- Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

- Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy Należy zachować co najmniej 1,5 - 2 metry odległości z osobą, z którą rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

- Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

-  Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie wypijaj ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

2. Stosowanie na wszystkich płaszczyznach działania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz przestrzeganie postanowień niniejszej instrukcji.

3. Zachowanie przez personel placówki szczególnej ostrożności w trakcie przemieszczania się z pracy do domu i z domu do pracy - zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób co najmniej 2m oraz zakrywanie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego.

4. Do pracy muszą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.

5. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.

6. Należy wyznaczyć i przygotować (m. in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

7. Na stanowisku pracy należy korzystać z własnych (używanych na co dzień) materiałów i urządzeń biurowych. Regularnie przecierać telefony, klawiatury, myszki środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem.

8. Spotkania i zebrania pracownicze, jeśli są niezbędne, powinny odbywać się z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego, na wolnym powietrzu lub przy otwartych oknach lub drzwiach.

9. Na stanowisku pracy należy zachować bezpieczną odległości tj. 1,5 – 2m od współpracownika.

10. Wprowadzić obowiązek korzystania z rękawiczek ochronnych przez osoby przyjmujące dokumenty i przesyłki.

11. Wyrzucać do zamkniętych pojemników zużyte maseczki, rękawiczki i chusteczki.

12. Maksymalne ograniczyć liczbę osób, które korzystają jednocześnie z szatni, łazienki.

13. Maksymalnie ograniczyć korzystanie z przestrzeni wspólnych.

14. Używać rekomendowane dawki preparatów dezynfekujących i utrzymywać je przez określony czas na skórze.

15. Zawiesić wykonywanie obligatoryjnych badań lekarskich pracowników oraz okresowych szkoleń z zakresu bhp, ppoż i pierwszej pomocy. Wszelkie szkolenia powinny być wykonywane w trybie online, z wyjątkiem tych, których nie można przeprowadzać w sposób zdalny.

7. Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na Covid-19

1. Pracownicy przedszkola w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem (patrz: załącznik nr 1).

2. Pracownicy, którzy mogli narazić się na zakażenie COVID-19 poza placówką muszą zgłosić taki fakt do dyrektora lub bezpośredniego przełożonego (patrz: załącznik nr 2).

3. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy.                  5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

6. Należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

7. Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.

8. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

9. Zawsze, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.

8. Procedura postępowania w przypadku zdiagnozowania wirusa u jednego lub więcej pracowników.

1. Gromadzenie przez przedszkole informacji dot. przypisania pracowników do konkretnych stanowisk lub obszarów pracy.

2. Poinformowanie pracowników o sytuacji związanej z osobami zakażonymi – przekazywanie informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia oraz o działaniach podjętych w związku z zaistniałą sytuacją.

3. Powiadomienie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej celem wspólnego określenia osób z najbliższego kontaktu z osobą zakażoną. Osoby te poddane zostaną kwarantannie.

4. Podjęcie działań, które doprowadzą do zorganizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo (art. 207 par. 2 Kp), które w tym konkretnym przypadku mogą polegać na:

- zarządzeniu dezynfekcji stanowiska pracy chorego pracownika, narzędzi i przedmiotów których używał i określenie, czy któreś części budynku powinny zostać wykluczone na dłuższy okres czasu;

-wydaniu polecenia pracy zdalnej tym pracownikom, którzy mogą tak pracować – do czasu wydania decyzji w sprawie kwarantanny przez Sanepid;

- można wydać pracownikom wykorzystanie zaległego urlopu;

- nowe przepisy nie rozstrzygają, co z pracownikami, którym nie da się zlecić pracy zdalnej – tu w zależności od sytuacji i zaleceń sanepidu do czasu rozstrzygnięcia przez sanepid, czy osoby te będą objęte kwarantanną, czy nie – pracodawca może zdecydować o zarządzeniu przestoju/porozumieć się z pracownikiem, co do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy/ porozumieć się z pracownikiem, że uda się do lekarza po zwolnienie/ porozumieć się z pracownikiem w sprawie wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego/kontynuować pracę;

- mierzeniu temperatury ciała wszystkich pracowników.

5. Ustalenie, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

6. Zalecenie 2-tygodniowej pracy zdalnej (lub wstrzymanie się od pracy) dla pracowników, którzy mieli bezpośrednią styczność z zakażonym pracownikiem i w razie potrzeby uruchomienie personelu rezerwowego. Jeśli po tym czasie nie wystąpią objawy choroby, pracownicy mogą wrócić do pracy na terenie podmiotu.

9. Postanowienia końcowe

1. Przepisy niniejszej Instrukcji Bezpieczeństwa wraz z Procedurą postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na Covid-19 wchodzą w życie z dniem jej ogłoszenia.

2. Wszyscy pracownicy zostają zobowiązani do niezwłocznego zapoznania się z postanowieniami niniejszej Instrukcji i Procedur.

3. Instrukcję wraz z procedurami należy udostępnić do zapoznania rodzicom i opiekunom uczęszczających do danej placówki dzieci.

Ciepielów 06.05.2020r.

                                                       Małgorzata Rusinowska - dyrektor ZSP w Ciepielowie

Załącznik nr 1

Sprawdź, czy masz objawy COVID-19 ?

Jeśli masz takie objawy, jak:

- duszność, problemy z oddychaniem

- stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),

- objawy przeziębieniowe, suchy kaszel zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być również:

- dreszcze, powtarzające się drżenie w połączeniu z dreszczami, bóle mięśniowe i ogólne zmęczenie, ból głowy, ból garda, nagła utrata węchu lub smaku.

Jeśli masz takie objawy:

- zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach;

- własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie.

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

Jeśli wróciłeś z zagranicy i obecnie nie jesteś objęty obowiązkową kwarantanną i nie masz objawów choroby, mimo wszystko przez 14 dni od powrotu do kraju kontroluj codziennie swój stan zdrowia. Mierz temperaturę, zwróć uwagę na to, czy kaszlesz albo czy masz trudności z oddychaniem. Ogranicz kontakt z innymi. Pamiętaj, że możesz przechodzić chorobę bezobjawowo i możesz zarażać innych.

Jeśli tylko zaobserwujesz któryś z objawów choroby, zadzwoń natychmiast do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Każdy pacjent manifestujący objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38°C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien ponadto trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym. Jeśli nie możesz dotrzeć do szpitala własnym transportem, to lekarz POZ (w ramach teleporady) i stacja sanitarno-epidemiologiczna mają możliwość zlecenia dla Ciebie transportu sanitarnego.

Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. 13

Załącznik nr 2

Postępowanie wobec pracowników, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2?

- pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut;

- prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas;

- osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów;

- osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym.

Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze, i nie mają objawów choroby, nie rozprzestrzenią infekcji na inne osoby, jednak zaleca im się:

- pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,

-  poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,

- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Osoby wracające obecnie z obszarów występowania koronawirusa SARS-CoV-2 (lista krajów zgodna z komunikatami publikowanymi na stronie www.gis.gov.pl) powinny przez kolejne 14 dni od powrotu pozostać w domu i kontrolować swój stan zdrowia (codzienny pomiar temperatury, samoobserwacja pod kątem występowania objawów grypopodobnych takich jak złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym: