strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


Cześć i chwała bohaterom!

Dnia 1 marca obchodzimy NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”. W naszej szkole uczniowie klasy VI b w tym dniu wystąpili w widowisku patriotycznym pt. Cześć i chwała bohaterom.  

Zaprezentowane utwory poetyckie, oprawa muzyczna, piękna narracja i prezentacje multimedialne miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Podczas uroczystości przedstawiono informacje o czasie, zasięgu, zakresie walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność po zakończeniu II wojny światowej. Zagadnienia związane były z ruchem niepodległościowym, są one niezwykle istotne w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Przedstawiono zakres represji stosowanej na ludności cywilnej, żołnierzach podziemia i duchowieństwie przez sowieckie oddziały NKWD oraz polskich odpowiedników UB, KBW i innych organizacji.  Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego żołnierzy tych nazywamy żołnierzami wyklętymi albo żołnierzami niezłomnymi.

Pełen ważnych treści i przepełniony refleksją apel został przygotowany przez uczniów klasy VI b. W roli narratorów wystąpiły: Zuzanna Gawlik oraz Paula Mordak. Wzruszające wiersze wygłosili: Wiktoria Pietrzyk, Przemysław Zając, Dawid Bartos, Bartosz Kruszewski, w roli recytatorów wystąpiły także Wiktoria Dypa i Katarzyna Ziębakowska. Paulina Stajniak zaśpiewała „Balladę o Rotmistrzu Pileckim”, Daria Tarka i Wiktoria Pietrzyk wykonały utwór „Panie Generale”, zaś Hubert Hamerski i Jakub Mróz rapując przedstawili historię „Żołnierzy  wyklętych”, występ uświetnił również Kuba Mróz grając na puzonie „Piechotę”. Akademię rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, zaś na zakończenie wszyscy wzięli udział w apelu, podczas którego trzykrotnie powtórzono hasło „Cześć i chwała bohaterom!”

Była to lekcja historii, ale również lekcja wychowania patriotycznego. Przejmujące recytacje i chwytające za serce pieśni dostarczyły wielu wzruszeń, były to niezapomniane chwile… Społeczność szkolna obejrzała program z powagą i zaangażowaniem. To niewątpliwie przejaw szacunku dla historii i dziejów naszego narodu oraz przejaw pamięci dla tych, którzy zginęli, bo „zachowali się jak trzeba”.

Budzenie uczuć patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz uczenie szacunku do ludzi, którzy zginęli w służbie ojczyzny, to ważne zadanie. Nasza narodowa historia jest trudna i bolesna, ale młody człowiek musi ją znać, aby był świadomy swoich korzeni.

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (18) - Zobacz galerię