strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » APEL UPAMIĘTNIAJĄCY ZBRODNIĘ KATYŃSKĄ I KATASTROFĘ SMOLEŃSKĄ

APEL UPAMIĘTNIAJĄCY ZBRODNIĘ KATYŃSKĄ I KATASTROFĘ SMOLEŃSKĄ


            ,,Nie umiera ten,
       kto trwa w pamięci naszej."
       

            10 kwietnia 2018 roku odbył się w naszej szkole patriotyczny apel upamiętniający Zbrodnię Katyńską i 8. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, któremu przyświecało hasło: Katyń 1940. ,,Nie umiera ten, kto trwa w pamięci naszej." Smoleńsk 2010. Rozpoczęła go pani dyrektor Małgorzata Rusinowska. W kilku słowach wprowadziła zgromadzonych w atmosferę i tematykę uroczystości. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, w którym partie narracyjne przeplatały się ze wzruszającymi utworami poetyckimi oraz pięknymi piosenkami. W pierwszej części zostały przedstawione fakty dotyczące zbrodni dokonanej na Polakach w Katyniu w 1940 roku. Uczniowie przybliżyli losy polskich jeńców. Usłyszeliśmy słowa: ,,Katyń to dramat niewoli i mordu...". Następnie rozległy się dźwięki piosenki ,,Katyń" , którą przepięknie wykonała jedna z uczennic z akompaniamentem gitary. W dalszej części montażu uczniowie nawiązali do dramatycznych wydarzeń związanych z katastrofą lotniczą w okolicach Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęła polska delegacja zmierzająca na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, na czele z Parą Prezydencką Lechem Kaczyńskim i Marią Kaczyńską. Zgromadzeni na hali uczniowie dowiedzieli się, że na pokładzie samolotu znajdowało się 96 osób – elita polityczna i intelektualna naszego kraju, dowódcy wojska polskiego, parlamentarzyści, członkowie rodzin katyńskich, załoga. Wzruszającym momentem przedstawienia była chwila, kiedy na sali rozbrzmiała melodia „Ciszy” granej na trąbce, a na przygotowanym ekranie zaczęły ukazywać się zdjęcia ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Recytatorzy wysłuchali jej w pozycji stojącej, wyrażającej  pamięć i szacunek. Niejednemu z nas zakręciła się łza w oku. Recytatorzy pełnym emocji głosem podkreślali w prezentowanych wierszach skalę tragedii oraz ogrom cierpienia rodzin i przyjaciół ofiar katastrofy. Wiele osób w kilka sekund straciło bowiem swoich najbliższych, tych, których najbardziej kochali. I znów usłyszeliśmy istotne słowa: ,, Jak trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze mógł być z nami...". Narratorzy przywołali również postać księdza Romana Indrzejczyka – kapelana prezydenta RP, który w grudniu 2009 wraz z przedstawicielami kancelarii prezydenta RP odwiedził naszą ciepielowską ziemię w związku z wydarzeniami związanymi ze śmiercią rodzin, które pomagały Żydom w czasie II wojny światowej. Razem z naszą młodzieżą zapalał znicze na parafialnym cmentarzu i modlił sie o spokój dusz. 10 kwietnia 2010 roku sam znalazł się po drugiej stronie. Śmierć przyszła niezapowiedziana, nieproszona.
            Pełen ważnych treści i przepełniony refleksjąapel został przygotowany przez młodzież z klas VI  i VII oraz chór szkolny. Narratorami byli: Aleksandra Patyk oraz Jakub Pstrąg. Wzruszające wiersze deklamowali: Patrycja Drąg, Dawid Jamka, Artur Kustra, Amelia Piwońska, Izabela Surowiecka (klasa VI b), Oliwia Boniecka, Julia Mężyk Julia Przepiórka, Bartłomiej Śmieszek, Jakub Wiktorowski, Natalia Zając (klasa VII b). Piękne i refleksyjne piosenki zaprezentowały uczennice z klasy VII a: Izabela Górska, Natalia Korczak i Emilia Kaca.

Społeczność szkolna wysłuchała apelu z powagą i zaangażowaniem. To niewątpliwie przejaw szacunku dla historii i dziejów naszego narodu oraz przejaw pamięci dla tych, którzy zginęli w katastrofie samolotu TU – 154. Apel był doskonałą lekcją historii i patriotyzmu. Wielu uczniów, zwłaszcza z klas młodszych,  poszerzyło swoją wiedzę o nowe wiadomości na temat dziejów naszej ojczyzny.

Budzenie uczuć patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz uczenie szacunku do ludzi, którzy zginęli w służbie ojczyzny, to ważne zadanie. Nasza narodowa historia jest trudna i bolesna, ale młody człowiek musi ją znać, aby był świadomy swoich korzeni.

 

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (23) - Zobacz galerię