strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


...Pytam, dlaczego Was wyklęto?

Dlaczego za wrogów wzięto?

Prawda z kłamstwem wygrała

Choć wiele lat na to czekała

 

            Dnia 1 marca obchodzimy NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”.  W naszej szkole uczniowie klas VII w tym dniu wystąpili w widowisku patriotycznym pt.  Pamiętać – to nasz obowiązek. Żołnierzom Wyklętym – cześć i chwała.  

Zaprezentowane utwory poetyckie, oprawa muzyczna, piękna narracja i prezentacje multimedialne miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Podczas uroczystości przedstawiono informacje o czasie, zasięgu, zakresie walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność po zakończeniu II wojny światowej. Zagadnienia związane były z ruchem niepodległościowym, są one niezwykle istotne w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Przedstawiono zakres represji stosowanej na ludności cywilnej, żołnierzach podziemia i duchowieństwie przez sowieckie oddziały NKWD oraz polskich odpowiedników UB, KBW i innych organizacji.  Uczniowie zgłębiali się, dlaczego żołnierzy tych nazywamy żołnierzami wyklętymi albo żołnierzami niezłomnymi. Przybliżono genezę tworzenia rządów komunistycznych w powojennej Polsce i jej zależność wobec Moskwy.

Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Mamy nadzieję, że apel przybliżył sylwetki “Wilków” – Witold Pilecki, Łupaszko, Inka, Rój, Zapora, Lalek to tylko niektórzy żołnierze, którzy byli bohaterami naszego spotkania.

Wierzymy, że kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby –  jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

Była to lekcja historii, ale również lekcja wychowania patriotycznego. Przejmujące recytacje i chwytające za serce pieśni  dostarczyły wielu wzruszeń, były to niezapomniane chwile…

W naszej szkole po raz pierwszy odbył się apel upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych i na pewno na stałe zostanie wpisany w harmonogram uroczystości szkolnych.




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (6) - Zobacz galerię