strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » Pamiętamy i pamiętać będziemy… – akademie z okazji 78. rocznicy mordu jeńców wojennych pod Dąbrową

Pamiętamy i pamiętać będziemy… – akademie z okazji 78. rocznicy mordu jeńców wojennych pod Dąbrową


Wrzesień jest dla Polaków szczególnym miesiącem ze względu na trudną historię i bolesne doświadczenia. To miesiąc pamięci i tożsamości narodowej, to również miesiąc kolejnej rocznicy dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w dąbrowskim lesie pod Ciepielowem. W tym roku przypada 78. rocznica mordu żołnierzy  74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca. Z tej okazji  w minioną niedzielę, 10 września, odbyła się gminna uroczystość uczczenia pamięci poległych żołnierzy. Tego dnia wszyscy zgromadzeni po raz kolejny usłyszeli poruszające opowieści świadków tamtych tragicznych wydarzeń. Przesycone bólem i cierpieniem słowa chwytały szczególnie za serca  młode pokolenie, które uświadomiło sobie, że dzięki odwadze i poświeceniu bohaterów wojennych, żyją dzisiaj w wolnej ojczyźnie.

            Mając na względzie historię sprzed blisko 80 lat oraz fakt, że nie wszyscy mieszkańcy z dziećmi mogli przybyć na niedzielne obchody pod Dąbrową, uczniowie klas VIb, VIIa i VIIb z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie pod kierunkiem nauczycielek zaprezentowali w szkole w dniach 12 -13 września br.  montaż słowno – muzyczny dla uczniów klas I-III oraz IV-VII. Podczas akademii wszyscy uczniowie w skupieniu słuchali patriotycznych wierszy i piosenek.

Po zakończonej akademii w szkole podstawowej w dniu 13 września, młodzież prezentująca montaż słowno – muzyczny z najstarszych klas szkoły podstawowej, złożyła wraz z wójtem gminy Arturem Szewczykiem oraz panią dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ciepielowie panią Małgorzatą Rusinowską w imieniu mieszkańców gminy Ciepielów wieńce na grobach żołnierzy znajdujących się na terenie cmentarza w Ciepielowie. Wieńce i znicze młodzież złożyła na mogile zbiorowej żołnierzy, którzy zginęli pod Dąbrową oraz na grobie pilota Mariana Futor. Podczas składania wieńców, uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii, bowiem pan wójt Artur Szewczyk opowiedział wiele interesujących opowieści związanych z bitwą pod Dąbrową. Między innymi przybliżył młodzieży historię pochowania żołnierzy zamordowanych pod Dąbrową, którzy pod osłoną nocy w skrytości przed Niemcami byli pochowani w lesie pod Dąbrową, na ciepielowskim cmentarzu i na cmentarzu w odległym od Dąbrowy Solcu nad Wisłą. Opowiedział również o bohaterskiej walce żołnierzy polskich z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca, o ich powojennych losach, losach ich rodzin. Na zakończenie wspólnego spotkania pan wójt zapowiedział, że od tego roku zawsze przed obchodami rocznicowymi to młodzież szkoły podstawowej w Ciepielowie będzie składać wieńce na ciepielowskim cmentarzu, tak aby to młodzież pamiętała i dbała o pamięć o polskich bohaterach, którzy w obronie Ojczyzny oddali pod Dąbrową swoje życie.

Kilkadziesiąt lat temu wielu ludzi oddało swoje życie za niepodległość, wiarę i wolność. Wierzymy, że nasi uczniowie bogatsi w wiedzę nt. ówczesnych wydarzeń będą czcić, podczas wielu świąt, pamięć o wojennych bohaterach.




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (64) - Zobacz galerię