strona główna

Jesteś tutaj: Strona główna » Strona glowna » WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS VII -VIII DO WARSZAWY

WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS VII -VIII DO WARSZAWY


W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie klas siódmych i ósmych pod opieką pań: Ewy Sulimy, Agnieszki Stępień i Grażyny Kot wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Założeniami programowymi wyjazdu były: spacer ulicami Warszawy - przybliżenie miejsc, wydarzeń i postaci opisanych na kartach powieści ,,Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego (lektury obowiązkowej), zdobycie wiedzy nt. historii okupowanej stolicy i jej mieszkańców, odwiedzenie grobów bohaterów na Cmentarzu Powązki Wojskowe, zwiedzanie Stadionu Narodowego i poznanie zakulisowych ciekawostek związanych z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym oraz integracja zespołów klasowych.

Pierwszym odwiedzonym miejscem w stolicy był Cmentarz Powązkowski, gdzie oddano hołd imiennym i bezimiennym Bohaterom walczącym za wolną Polskę, a w szczególności dowództwu Szarych Szeregów i członkom ZHP, dla których odwaga, braterstwo i patriotyzm były najważniejszymi wartościami w życiu. Odwiedzenie grobów Aleksandra Kamińskiego – autora lektury, głównych bohaterów książki - ,,Zośki”, ,,Rudego” i ,,Alka” oraz osób związanych z organizacją konspiracyjną, a także poznanie historii ich życia, skłoniło wszystkich do głębszych przemyśleń dotyczących poświęcenia i oddania życia za ukochany kraj. Należy pamiętać, że dzięki ofiarności tysięcy ludzi oraz ich poczuciu spełnienia obowiązku względem Ojczyzny, żyjemy w wolnej Polsce, toteż naszym obowiązkiem jest pamiętać o nich, a przede wszystkim oddawać im cześć i chwałę.  Wędrówka wśród mogił wprawiła uczniów w zadumę, a Kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, w której znajdują się 174 groby z brzozowymi krzyżami i tabliczkami chłopców osiemnasto-, dziewiętnasto- czy dwudziestoparoletnich wywarła ogromny smutek i przygnębienie. Wizyta uświadomiła  uczestnikom, jak tragiczna i bolesna była historia naszego kraju, co niejednokrotnie podkreśliła przewodniczka, ginęli młode osoby – często dzieci, a pozostawały ich cierpiące matki…

Następnie punktem programu była wizyta w Muzeum Więzienia Pawiak. Budynek nie przetrwał do czasów obecnych, został wysadzony przez nazistów pod koniec II wojny światowej. W latach 1939-1945 był to punkt szczególny na mapie Warszawy, bowiem kojarzył się z okrucieństwem i martyrologią. To właśnie tu przetrzymywano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych, które później wysłano do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty.  Zrekonstruowany niemal w całości korytarz więzienny oraz wiernie odtworzone cele potęgowały strach i przerażenie na myśl, co ludzie musieli tu przeżywać. Uwagę przykuwała też wystawa stanowiąca duży wybór ikonografii, prasy konspiracyjnej, dokumentów, map i szkiców oraz powstałych w więzieniu pamiątek, wierszy i rysunków. Przed Muzeum ustawiono pomnik Drzewa Pawiackiego - kopię słynnego wiązu, na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne.

W dalszej części wycieczki uczniowie podążali ulicami stolicy i odwiedzali miejsca, o których czytali w lekturze „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Zatrzymali się na dłuższą chwilę na skrzyżowaniu ulic Długiej i Bielańskiej, aby przypomnieć sobie przebieg Akcji pod Arsenałem i naocznie zobaczyć miejsce odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”. 

Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie było Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha, miejsce pamięci, które ulokowane jest w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Obiekt szczególny, gdyż w okresie okupacji niemieckiej to właśnie w tym budynku znajdowała się siedziba władz niemieckich, gdzie w sposób brutalny przesłuchiwano zatrzymanych Polaków. Uczniowie zobaczyli cele zbiorowe, zwane potocznie ,,tramwajami”, korytarze, izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca. Największe wrażenie wywarły ściany i podłogi, pokryte oryginalnymi napisami oraz tekstami wykonanymi przez katowanych tam ludzi.

Wykorzystując maksymalnie możliwość pobytu w stolicy, przygotowano dla uczestników zwiedzanie jeszcze jednego,  niezwykle ciekawego, wielofunkcyjnego obiektu sportowego, czyli krótko mówiąc - Stadionu Narodowego. Uczniowie przemierzyli trasę ,,Piłkarskie emocje”, podczas której mieli okazję zobaczyć płytę boiska, zasiąść na trybunie VIP, obejrzeć strefę zawodniczą, szatnię polskiej reprezentacji, pomieszczenia odnowy biologicznej dla piłkarzy, salę kinową, gdzie odbywają się konferencje polskiej drużyny oraz centrum prasowe, czyli miejsca pracy dziennikarzy podczas imprez sportowych. Dla wielu kibiców piłki nożnej wizyta na PGE Narodowym była spełnieniem marzeń. Na koniec pobytu najodważniejsi weszli na Punkt Widokowy, skąd podziwiali panoramę stadionu. Obiekt z każdego miejsca prezentował się okazale. Z niejednych ust wybrzmiały słowa: ,,Naprawdę, robi wrażenie!”.

Podczas tej wycieczki klasy siódme i ósme miały możliwość odwiedzenia miejsc, które w sposób szczególny związane są z bohaterami powieści Aleksandra Kamińskiego. To przeżycie niewątpliwie ułatwiło zrozumienie lektury oraz uświadomiło młodzieży wielkość postawy Rudego, Zośki i Alka. Każdy z nas powinien choć raz w życiu odwiedzić takie miejsca, aby uświadomić sobie, za jaką cenę żyjemy dziś w wolnym kraju, jak bardzo powinniśmy szanować to, co mamy.

Czwartkowy wyjazd zakończono konsumpcją ciepłego posiłku w restauracji sieciowej. Wycieczka dostarczyła wiele emocji, a zwiedzane miejsca i usłyszane opowieści pozostaną na długo w pamięci uczestników…

 




Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


Galeria zdjęć do tego artykułu (13) - Zobacz galerię